Hlavní obsah
Předseda polského Sejmu Marek Kuchciński oznamuje svou rezignaci. Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Šéfovi Sejmu zlomil vaz skandál Air Kuchciński

Marek Kuchciński, předseda polského Sejmu, ve čtvrtek oznámil, že odstupuje. Učinil tak v důsledku aféry, během níž vyšlo najevo, že spolu s manželkou, syny a dcerou využíval vládní letouny k soukromým cestám. Přiznal, že od doby, kdy před čtyřmi lety nastoupil do úřadu, ho rodina doprovázela při 23 letech, a manželka dokonce cestovala letadlem sama.

Předseda polského Sejmu Marek Kuchciński oznamuje svou rezignaci. Foto: Agencja Gazeta, Reuters
Šéfovi Sejmu zlomil vaz skandál Air Kuchciński

Šéf dolní komory parlamentu novinářům řekl, že sice odstupuje, avšak žádné zákony neporušil. „Množství letů, které vyvolalo kontroverze, souviselo s velkým počtem schůzek s obyvateli leckdy malých měst a obcí, které jsem měl během své práce,“ obhajoval se po boku Jaroslawa Kaczyńského, šéfa vládní strany Právo a spravedlnost a nejmocnějšího politika.

„Nicméně vzhledem k tomu, že veřejnost negativně hodnotí moje chování, rozhodl jsem se, že dále funkci (předsedy Sejmu) plnit nebudu,” uvedl Kuchciński. Na tomto postu formálně skončí v pátek.

Zastal se ho i Kaczyński, podle kterého „pan předseda neporušil zákon, neporušil žádné zvyklosti panující v této oblasti”. Rozhodnutí Kuchcińského z postu šéfa poslanecké sněmovny odejít je podle něho důkazem toho, že PiS se drží svého hesla „poslouchat Poláky, sloužit Polsku”.

S Kuchcińským vystoupil i předseda Práva a spravedlnosti Jaroslaw Kaczyński (vpravo).

Foto: Agencja Gazeta, Reuters

Aféra, pro níž se uchytil název „Air Kuchciński”, ovládla v posledních dnech polskou politiku. V pondělí se Kuchciński omluvil za to, že přes míru i se svojí rodinou využíval možnosti létat vládními letadly a vrtulníky. Cestovali hlavně mezi Varšavou a jeho domovským Řešovem na jihovýchodě Polska. Na svůj post ale tehdy ještě nerezignoval.

Ve středu ovšem média přinesla informace o tom, že letadly vyhrazenými nejvyšším funkcionářům polského státu převážel také řadové poslance Práva a spravedlnosti a jejich příbuzné. Podle portálu gazeta.pl se odhaduje, že se takových letů uskutečnila asi stovka a onet.pl jejich náklady vyčíslil na asi čtyři miliony zlotých (asi 23,9 milionu korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků