Hlavní obsah
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při projevu se Zprávou o stavu republiky Foto: Profimedia.cz

Prezidentka Čaputová varovala před rozděleností a nenávistí

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová upozornila na rozdělenost společnosti a nenávistnou vlnu v souvislosti s pandemií covid-19. Uvedla to ve zprávě o stavu republiky, kterou přednesla v úterý před poslanci slovenského parlamentu.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová při projevu se Zprávou o stavu republiky Foto: Profimedia.cz
Prezidentka Čaputová varovala před rozděleností a nenávistí

„Strach se na dlouhé měsíce stal hlavní společenskou emocí. Jak už dávno zjistili psychologové, ventilem strachu je hněv. Strach a hněv, to jsou dvě nejsilnější emoce, kterými velká část společnosti reaguje na pandemickou krizi,“ uvedla Čaputová. „Tyto emoce, především v tématu očkování, rozdělují naši společnost,“ dodala.

Hlava státu zdůraznila, že fakt, že někdo není očkovaný, z něj nečiní špatného a hloupého člověka. „Dovedu porozumět obavám lidí, protože strach je hluboce lidská emoce. Hluboce lidskou emocí však už není hněv a strach vědomě zneužívat nebo využívat toto téma k uvolnění nenávisti vůči jiným lidem,“ řekla Čaputová.

Podle prezidentky se mýlí ten, kdo si myslí, že rozběhnutou vlnu nenávisti osedlá nebo využije ve svůj prospěch. „Historie nám už nejednou ukázala, že nenávist netvoří, ale ničí, a to i svého původce,“ konstatovala.

Čaputová zdůraznila, že Slovensko zoufale potřebuje stabilitu, jasné a jednotné vedení. „Klid založený na pravdě, spravedlnosti, ale také na věcnosti a solidaritě. Slovenská republika je dnes zraněnou zemí, která potřebuje zvládnout celosvětovou zdravotní krizi a potřebuje zvládnout i další výzvy, kterým čelíme,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků