Hlavní obsah
Policista Darren Wilson Foto: St. Louis County Prosecutors Office/Handout, Reuters

Policista, který zastřelil černošského mladíka, rezignoval

Bělošský policista Darren Wilson, který v srpnu zastřelil v americkém Fergusonu neozbrojeného černošského mladíka Michaela Browna, rezignoval na svoji práci u policie. Oznámil to Wilsonův právník Neil Bruntrager.

Policista Darren Wilson Foto: St. Louis County Prosecutors Office/Handout, Reuters
Policista, který zastřelil černošského mladíka, rezignoval

Zabití mladíka a neobvinění policisty ze zabití vyvolalo vlnu nepokojů ve Fergusonu i v celých Spojených státech a případ rozproudil debatu nad vztahy mezi policií a lidmi v mnoha městech. Wilson je od střelby 9. srpna na nucené dovolené. Podle Bruntragera má rezignace okamžitou platnost.

Wilson řekl listu St. Louis Post-Dispatch, že odchází ze své vlastní vůle, protože se dozvěděl, že jeho policejní oddělení obdrželo několik výhrůžek násilím, pokud zůstane nadále zaměstnancem policie. „Nejsem ochotný nechat někoho jiného zranit kvůli mě,” řekl listu.

Agentura AP oslovila několik demonstrantů ve Fergusonu, aby se jich zeptala, co říkají na Wilsonovu rezignaci. Ti však reagovali pokrčením ramen nebo vyjádřili nezájem. Bojovník za lidská práva Al Sharpton AP řekl, že jim nejde o Wilsonovo propuštění, ale chtějí spravedlnost pro Michaela Browna.

Nepokoje od srpna

Velká porota více než tři měsíce přezkoumávala důkazy v případě a tento týden rozhodla, že 28letého policistu neobviní ze zabití Browna. Americké ministerstvo spravedlnosti však stále vede vlastní vyšetřování kvůli možnému porušení občanských práv, které by mohlo skončit federálním obviněním, dodala agentura AP.

Wilson uvedl, že ho mladík napadl, pral se s ním a on střílel v sebeobraně. Podle jiných tvrzení se však mladík v okamžiku, kdy byl zastřelen, vzdával. Brown byl podezřelý, že ukradl doutníky z nedalekého obchodu, avšak Wilson v době incidentu o krádeži nevěděl. Incident již v srpnu rozpoutal ve Fergusonu, předměstí St. Louis, násilné nepokoje, které po oznámení poroty ještě zesílily. Tento týden bylo během protestů požadujících Wilsonovo obžalování zadrženo v USA přes 600 lidí. Většina z nich byla propuštěna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků