Hlavní obsah
 

Policie v Hongkongu vytlačila demonstranty z vládního komplexu

Policie v Hongkongu vytlačila v sobotu prodemokratické aktivisty z areálu místní vlády. Během policejního zásahu, při němž strážci pořádku použili pepřový sprej, několik lidí utrpělo lehká zranění. Policisté podle svědků po jednom odváděli demonstranty, kteří do sídla vlády vtrhli v pátek. Některé z nich prý museli vynášet.

 
Policie v Hongkongu vytlačila demonstranty z vládního komplexu

„Policie použila nepřiměřenou sílu k tomu, aby zastavila oprávněné kroky studentů. To je třeba odsoudit,” řekl podle agentury Reuters Benny Tai, jeden z trojice hlavních organizátorů současných protestů.

Několik tisíc účastníků protestu za volební reformu v Hongkongu, který od pondělí organizují studenti a prodemokratičtí aktivisté, ale zůstalo u vládního komplexu. Mnozí použili na ochranu proti pepřovému spreji deštníky a ti, kteří byli zasaženi, si vyplachovali oči vodou.

Policie zasáhla v Hongkongu proti demonstrantům u sídla vlády (27. září 2014).

Foto: Staff, Reuters

Současné protesty podle některých názorů ukazují problémy, před nimiž čínský režim v souvislosti s politikou vůči zvláštní administrativní oblasti Hongkongu teď stojí. Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Organizátoři současných demonstrací v Hongkongu, který je finančním centrem Asie, požadují plnou demokracii, včetně svobodných voleb.

Série protestních akcí má vyvrcholit 1. října blokádou hongkongské finanční čtvrti. Organizátoři protestů si slibují, že půjde o jednu z největších protestních akcí za několik posledních desetiletí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků