Hlavní obsah
Broumovská klávesa 2017. Foto: Michal Sedláček

Pokračují boje v Mosúlu, dopaden Zarkávího kurýr

Americké ozbrojené síly v Iráku zadržely v Bagdádu blízkého spolupracovníka hledaného teroristy abú Musí Zarkávího. Oznámila to ve čtvrtek irácká prozatímní vláda, aniž by udala, kdy a jak byl zadržen Kurd Fadil Hussein Ahmed, známý jako Ridha. Byl údajně spojkou mezi skupinami Zarkávího a bin Ládina.

Broumovská klávesa 2017. Foto: Michal Sedláček
Pokračují boje v Mosúlu, dopaden Zarkávího kurýr

Ridha byl zadržen spolu se dalšími dvěma hledanými teroristy.

Irácká vláda současně zveřejnila prohlášení, že Zarkávího teroristická skupina v posledních dnech utrpěla "těžké ztráty". Američané už 23. prosince zajali jiného Zakrávího blízkého spolupracovníka, abú Marvana. Ten byl zadržen v Mosúlu. V pondělí bin Ládin na videu prohlásil Zarkávího za hlavu al-Kajdá v Iráku.

Boje v Mosúlu

V Mosúlu pokračovaly ve čtvrtek boje s povstalci. Americká armáda jich zabila 25, když se bránila útoku auta naloženého výbušninami na kontrolní stanoviště. V bojích zahynul jeden americký voják a patnáct jich bylo zraněno.

Američané také čelili podle agentury Reuters útoku za pomocí cisterny. Není jasné, zda jde o týž případ.

V Mosúlu se bojuje už od listopadu, kdy Američané zaútočili na Fallúdžu. Střety nabyly opět na síle po 21. prosinci, kdy rebelové podnikli sebevražedný atentát na americkou základnu u Mosúlu a zabili 22 lidí.

Ve středu podpořila americké vojáky ze vzduchu letadla, když potřebovali odrazit útok 50 vzbouřenců ozbrojených s ručními zbraněmi, minomety a pancéřovými pěstmi.

Další události v Iráku

Dva libanonské obchodníky uneslo ve středu v noci z jejich domu v bagdádské čtvrti Mansúr maskované komando.

V Bagdádu explodovala nastražená nálož u silnice, po které projížděla vojenská kolona. Jedno auto bylo zničeno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků