Hlavní obsah
Materiál z lékárniček poputuje do nemocnice v keňském Itibo, spádovém zravotnickém zařízení pro 200 tis. pacientů. Foto: ADRA

Podporujte Irák, vyzval muslimy bin Ládin

Šéf teroristické sítě al-Kajdá Usáma bin Ládin vyzval muslimy k podpoře Iráku v jeho sporu s USA. Učinil tak ve zvukovém záznamu, jenž v úterý odvysílala panarabská televize al-Džazíra. Hlas na záznamu apeloval na muslimy, aby spojili své síly na obranu iráckého lidu. Za odpadlíky naopak označil všechny Araby, kteří by napomáhali válce proti Iráku.

Materiál z lékárniček poputuje do nemocnice v keňském Itibo, spádovém zravotnickém zařízení pro 200 tis. pacientů. Foto: ADRA
Podporujte Irák, vyzval muslimy bin Ládin

"Zdůrazňujeme význam mučednických útoků proti nepříteli. Tyto útoky způsobily Americe a Izraeli pohromu jako nikdy předtím," uvedl hlas na nahrávce. Američtí experti zatím analyzují záznam ve snaze určit, zda hlas na něm zachycený opravdu patří bin Ládinovi. Není jasné, kdy a kde byla nahrávka pořízena. Podle amerického ministra zahraničí Colina Powella hlas na pásku zní jako bin Ládinův.

USA mají další záminku k úderu

Americká vláda v úterý prohlásila, že zvukový záznam s bin Ládinovou výzvou k podpoře Iráku potvrzuje, že mezi Irákem a al-Kajdou je spojení. Je to podle Washingtonu další argument pro vojenskou intervenci proti bagdádskému režimu.

Irák naopak jakékoli spojení s al-Kajdou odmítá. Skepticky na toto údajné spojení pohlížejí také četní experti na terorismus a zahraniční vlády.

Tajná služba varuje před novými útoky

Americký ministr zahraničí Colin Powell bez upřesnění krátce před vysíláním al-Džazíry řekl v Senátu USA, že již četl přepis zvukového záznamu toho, co se údajně bin Ládin rozhodl říci prostřednictvím této televize.

Tajné služby USA v úterý oznámily, že mají informace o možných nových vážných atentátech proti americkým cílům ze strany al-Kajdy. Prezident George Bush již minulý týden zvýšil úroveň nebezpečí teroristického útoku v USA ze žluté úrovně na oranžovou, což znamená vysoké riziko.

Al-Džazíra odvysílala již několik záznamů bin Ládina

Al-Džazíra v minulosti často dostávala zvukové záznamy a prohlášení, které podle televize pocházely od nejhledanějšího teroristy světa bin Ládina, jehož USA viní z atentátů 11. září 2001 na americká města. Washington obvinil al-Džazíru, že je hlásnou troubou propagandy al-Kajdy.

Pákistánští muslimové souhlasí s bin Ládinem

Výzva ke svaté válce na podporu Iráku, kterou učinil bin Ládin, je "zcela oprávněná", prohlásil ve středu vůdce hlavního islámského bloku v Pákistánu Šáh Ahmad Núrání. "Jestliže muslimský stát stojí před agresí nemuslimského státu, pak onen muslimský stát a všichni muslimové na celém světě mají oprávnění, aby podnikli svou válku proti nevěřícím silám," řekl předseda Fóra společné akce, která má 60 ze 342 křesel pákistánského federálního parlamentu a v Severozápadní pohraniční provincii hraničící s Afghánistánem je dokonce u moci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků