Hlavní obsah
Čennaí (na archivním snímku) Foto: Profimedia.cz

Pětimilionovému indickému městu dochází voda, zásobárny vyschly

Jihoindická metropole Čennaí čelí vážné krizi kvůli nedostatku vody. Čtyři hlavní městské zásobárny pitné vody vlivem extrémních veder a nedostatku srážek v posledních týdnech zcela vyschly. Většina obyvatel je přitom odkázána na veřejnou distribuční síť, neboť menší studny nemají vodu už dávno, informoval zpravodajský server BBC.

Čennaí (na archivním snímku) Foto: Profimedia.cz
Pětimilionovému indickému městu dochází voda, zásobárny vyschly

Bohatě členěnou stavbu sjednocuje vysoká střecha. Czeschner vilu přiblížil k německým mnichovským a berlínským projevům pozdní secese a moderny. Dvě podoby vnější tváře domu odrážely i jeho vnitřní skladbu.

Akutní nedostatek vody nutí úřady improvizovat – narychlo hloubí nové vrty a čerpají vodu ze zatopených lomů, kterou pak rozvážejí v cisternách na nákladních autech.

Obyvatelé každodenně prostojí celé hodiny ve frontách na vodu. Hotely a restaurace kvůli jejímu nedostatku dočasně zavírají, ve stanicích metra přestala z úsporných důvodů fungovat klimatizace a úřady i firmy ve snaze šetřit vodou vybízejí své zaměstnance, aby pracovali z domova.

„Ale voda dochází i domácnostem, tak co máme dělat?“ zeptal se reportéra BBC jeden zaměstnanec v IT sektoru.

Čennaí z této situace může podle úřadů vysvobodit jedině déšť. Bezmála pětimilionové město, které je podle sčítání lidu z roku 2011 šesté největší v Indii, bojuje s nedostatkem životodárné tekutiny už několik týdnů.

Krizová situace již způsobila potyčky mezi obyvateli. Minulý týden zatkla policie muže, který pobodal svého souseda při sporu o přidělovanou vodu.

„Jediný způsob, jak (situaci) zlepšit, je zvýšit hladinu povrchových vod. Už jsme zažili suché roky, ale povrchová voda byla vždy naší záchranou,“ uvedl další z dotázaných.

Indický subkontinent se kromě sucha potýká i s nebývalou vlnou veder. Minulý týden v metropoli Dillí zaznamenali 48 stupňů Celsia, což byla nejvyšší teplota v historii měření. V severoindickém státě Bihár zemřelo v důsledku neutuchajícího žáru několik desítek lidí.

Květen a červen jsou v Indii obvykle nejteplejšími měsíci. Teploty pravidelně přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků