Hlavní obsah

Ostře střežené silvestrovské oslavy

Na celém světě oslavili lidé příchod nového roku. Kvůli trvající hrozbě teroristických útoků byli bedlivě střeženi velkými počty policistů. Jako první přivítali rok 2003 obyvatelé Austrálie, Nového Zélandu a tichomořských ostrovů. Nad australským Sydney vytvořil ohňostroj symbolický obraz holubice s olivovou ratolestí a pak slovo mír v angličtině.

Ostře střežené silvestrovské oslavy

Svět slavil uvolněněji a radostněji než o rok dříve, kdy nad všemi visel přízrak útoků na New York. Přesto pořádkové síly nenechaly nic náhodě. V mohutných počtech střežily bezpečí občanů. Jak poznamenal starosta New Yorku Michael Bloomberg: "Nemáme zprávy o žádných závažných hrozbách, ale musíme být připraveni. Žijeme v nebezpečném světě. Rozhodně je lepší chránit, než potom litovat." A tak policisté v New Yorku pročesávali podzemní dráhy a odstraňovali z ulic odpadkové koše a poštovní schránky. Oslavy se nakonec obešly bez vážných incidentů.

Londýn v pochmurné náladě


Přitom v ulicích velkoměst slavily zbrusu nový rok statisíce lidí. Například na Times Square v New Yorku se shromáždilo asi půl miliónu lidí, stejný počet hlásil i Berlín či Paříž. Londýňané, jejichž kroky při podobných příležitostech směřují na Trafalgarské náměstí, však museli spolknout velmi hořkou pilulku. Náměstí jim z důvodu probíhající rekonstrukce zůstalo zapovězeno. A tak byl střed Londýna vylidněn a konec starého roku působil poněkud pochmurně.
To však neplatilo o německé metropoli Berlínu. Tam podle organizátorů oslav zaplnilo historické centrum přes 700 tisíc osob, které neodradil od účasti na gigantické akci ani mráz okolo deseti stupňů Celsia pod nulou. Vyvrcholení silvestrovských oslav přišlo těsně před příchodem Nového roku: tradiční ohňostroj u Braniborské brány jako symbolu sjednoceného Berlína znamenal odpálit během pouhých deseti minut 1800 světlic nejrůznějšího druhu. V celé oblasti kolem Braniborské brány nabízelo zábavu šest scén, deset rozměrných stanů a nespočet občerstvovacích stánků s nápoji a s jídlem a také otočné kolo tyčící se do výše 40 metrů.
V Paříži se slavilo na proslulé třídě Champs Elysées, přišlo asi 450 tisíc lidí, mezi nimiž bylo i mnoho turistů. Dalších asi 50.000 osob se podle policie shromáždilo na dalších místech Paříže, zejména na náměstí Trocadéro. Silvestr 2002 byl mohutnější než oslavy konce předcházejícího roku, kdy přišlo na Elysejská pole oslavovat kolem 300.000 lidí.

Moskvany odradil mráz


V Rusku slavilo Silvestra podle průzkumů devět z desíti obyvatel. A proto se náležitě připravila nejen Moskva. Přesto byla hlavní pozornost upřena do ruské metropole, kde se lidé veselili na nejrůznějších karnevalech a koncertech. Ohňostroj pak rozzářil město na pět minut. I zde byl posílen režim ochrany veřejného pořádku. Do služby pouze na ulici bylo povoláno zhruba 250 tisíc policistů a také asi 500 posluchačů policejních škol, kteří mimo jiné pomáhali také alkoholem zmoženým spoluobčanům. Na Rudém náměstí, tradičním místě oslav, se ale letos sešlo méně lidí než v minulých letech. Mnohé odradila teplota minus 25 stupňů Celsia.

V Praze se oslavovalo v metru


V Praze se tentokrát poprvé slavil příchod nového roku v metru. Stanice trasy B Náměstí Republiky, která je od srpnových povodní stále mimo provoz, se změnila v klub Next Station. Vstup stál 600 korun. Všem bylo teplo díky několika teplometům a všude nataženým novým kobercům a závěsům. Kdo byl uvnitř, nepoznal, že tudy dříve spěchali cestující do metra. Lidé posedávali na lavicích nebo seděli či leželi na zemi a tančili a užívali si neopakovatelný zážitek.
Stanice je sice kvůli povodním uzavřena, ale poškozeno bylo jen kolejiště, které se rekonstruuje. Protože vestibul nemá nyní žádné využití, poskytl Dopravní podnik prostor agentuře Joe's Garage, aby v něm uspořádala silvestrovský večer.
V metru vystoupilo několik hudebních skupin - například -123 minut. O půlnoci zahrála francouzská kapela Sergent Pépere. Ve svém repertoáru kombinuje energický balkánský folklór s rockovými prvky. Přestávky mezi kapelami vyplňoval DJ O-T-O. "Byla to telepatie: chtěli jsme si udělat netradičního Silvestra a když jsme volali na různá místa, tak v dopravním podniku měli podobný nápad. Oživování metra hudbou nebo výstavami by mělo pokračovat i v budoucnu," řekl ČTK jeden z organizátorů David Gaydečka z Pohyblivého klubu Joe's Garage.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků