Hlavní obsah
Nový předseda labouristů Keir Starmer Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP

Novým šéfem britských labouristů se stal Keir Starmer

Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. S odvoláním na prohlášení strany o tom informovala agentura Reuters. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.

Nový předseda labouristů Keir Starmer Foto: Kirsty Wigglesworth, ČTK/AP
Novým šéfem britských labouristů se stal Keir Starmer

Starmer, jenž se při své kandidatuře pokusil spojit levicové křídlo podporující bývalého předsedu Corbyna i umírněné členy strany, kteří byli k bývalému vedení kritičtí, ve volebním klání porazil Rebeku Longovou-Baileyovou. Baileyová patřila ke Corbynovu křídlu.

Starmerovou zástupkyní byla zvolena dosavadní stínová ministryně školství Angela Raynerová.

Ve volbách předsedy hlasovali členové strany, její registrovaní příznivci i odboráři. Starmer vyhrál hned v prvním kole, když získal přes 56,2 procenta hlasů, Longová-Baileyová 27,6 procenta a třetí Angela Nandyová jen 16,2 procent. Právo hlasovat mělo 748 151 lidí, voleb se zúčastnilo jen něco přes 490 tisíc z nich.

Starmer po zvolení řekl, že „je pro něj čest a privilegium být zvolen”. Dodal, že doufá, že „až nastane čas bude moci zase sloužit naší zemi ve vládě”.

Labouristé pod vedením Corbyna v prosincových předčasných volbách do Dolní sněmovny utrpěli nejtěžší porážku od roku 1935. Podle agentury DPA znamená volba Starmera odklon labouristů od Corbynova radikálně levicového kurzu z posledních let.

Starmer měl v Corbynově stínovém kabinetu expertem na starosti otázky brexitu a vystupoval jako jeho odpůrce. Odchod Británie z Evropské unie má však za uzavřený a nevolal ani po prodloužení pobrexitového přechodného období. „Spor o setrvání (Británie v EU) je za námi,” uvedl při únorové debatě se svými protikandidátkami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků