Hlavní obsah
Představení Mort Divadelního spolku Lázně Toušeň Foto: Luboš Jakub

Izraelský soud nařídil přesunutí plotu v Palestině

Izraelský nejvyšší soud ve středu vyhověl protestům Palestinců a nařídil armádě, aby přesunula 30 kilometrů kontroverzního plotu. Ten židovský stát buduje na okupovaném západním břehu Jordánu s cílem mezit pronikání teroristů.

Představení Mort Divadelního spolku Lázně Toušeň Foto: Luboš Jakub
Izraelský soud nařídil přesunutí plotu v Palestině

"Stávající trasa plotu narušuje křehkou rovnováhu mezi závazky vojenského velitele týkajícími se bezpečnosti a mezi nutností zajistit základní potřeby místního obyvatelstva," stojí ve verdiktu.

Tříčlenná porota vedená šéfem nejvyššího soudu Aharonem Barakem tak vyhověla stížnostem Palestinců z několika obcí ležících severozápadně od Jeruzaléma. "Trasa závažně poškozuje místní obyvatele a porušuje jejich práva vyplývajících z mezinárodních norem."

Nejde o politický projekt

Soud však zároveň odmítl tvrzení Palestinců, že plot je politicky motivovaným projektem, a přes výhrady k trasování potvrdil právo Izraele na svou ochranu i touto formou.

Ministr spravedlnosti Josef Lapid proto rozsudek v Izraelském rozhlase označil za vítězství vojenského establishmentu.

Deník Ha´arec ve středu na své internetové stránce připomněl, že verdikt padl jen několik dní před očekávaným výrokem Mezinárodního soudního dvora v Haagu, který se má k celé, více než 600 kilometrů dlouhé stavbě, vyjádřit z podnětu OSN.

"Je to odvážné a velmi důležité rozhodnutí, jenž je samozřejmě precedentem," řekl novinářům právní zástupce dotyčných vesnic Muhammad Dahla.

Ozvala se i kritika

Nejmenovaný bezpečností činitel výrok soudu kritizoval. "Účel plotu je jediný: chránit lidi před terorem. Rozsudek způsobí nenapravitelné škody."

Podle deníku The Jerusalem Post ale armáda dala najevo, že rozhodnutí respektuje, byť hlavní plánovač projektu Dany Tirza prohlásil, že se výstavba zdrží o "několik měsíců".

Plán plotu, který má po dokončení prakticky odříznout západní břeh od Izraele, vyvolává kritiku především proto, že na mnoha místech odřízne desítky tisíc Arabů od škol, nemocnic, jiných sídel a od zemědělských ploch.

Drtivá většina stavby totiž vede po palestinském území a na mnoha místech se trasa výrazně odchyluje od tzv. zelené linie dělící okupovaná území od židovského státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků