Hlavní obsah

Izraelský premiér čelí pár dní před volbami dalšímu skandálu

Ariel Šaron, izraelský premiér a vůdce bloku Likud, který se stále potýká s následky korupce při primárních volbách pro parlamentní volby chystané na 28. leden, čelí dalšímu finančnímu skandálu. Tentokrát jde o údajné přijetí úplatku 1,5 miliónu dolarů od jihoafrického podnikatele.

Izraelský premiér čelí pár dní před volbami dalšímu skandálu

Jak ráno napsal izraelský levicový deník Ha'arec, justice židovského státu požádala Jihoafrickou republiku o prověření finančních toků mezi Šaronem a občanem JAR Cyrilem Kernem zejména eventualitu, že Šaron převzal úplatek ve výši 1,5 miliónu dolarů (přes 46 miliónů korun) kamuflovaný coby půjčka. Zástupce jihoafrické justice Paul Setsetse odpoledne místnímu listu Mail and Guardian přijetí žádosti potvrdil.

Šaron odpoledne v reakci na rostoucí aféru uložil generálnímu prokurátorovi Eljakimu Rubinsteinovi vyšetřit, odkud deník Ha'arec své údaje získal. Premiérův poradce pak na narychlo svolané tiskové konferenci článek označil za "sérii lží sestrojených za účelem sesadit Šarona". Ministr spravedlnosti za Likud Meir Šitrit prohlásil, že se média snaží zruinovat Šaronovu předvolení kampaň.

Micna: "Vše vysvětlit, nebo odejít z funkce"

Apelů k premiérovu odchodu z funkce dnes zaznělo hned několik. Vyzval jej k tomu především vůdce opoziční Strany práce Amram Micna, podle nějž musí premiér buďto vysvětlit kauzu, nebo rezignovat. Jak Micna řekl ve vojenské rozhlase, v případě mlčení se ukáže Šaronova "neschopnost vést lidí v takto těžké době". Veterán Strany práce Ofir Pines Pac oficiálně vyzval policii, aby premiéra vyslechla.

Případ souvisí s vnitrostranickými volbami pravicového Likudu v květnu 1999, kdy Šaron nahradil v předsednickém křesle expremiéra (a dnes ministra zahraničí) Benjamina Netanjahua. Šaronovu kampaň tehdy finančně podpořilo několik firem, protože to však odporovalo vnitrostranickým předpisům, kontrolní úřad země Šaronovi nařídil vrácení většiny těchto peněz, konkrétně 4,7 miliónu šekelů (zhruba 40 miliónů korun). Aron tak postupně učinil složitými transakcemi, která zahrnovaly mj. ručení za bankovní úvěr jeho rodinnou farmou, u níž se podle Ha'arecu ale později ukázalo, že mu nepatří. Po dalších peripetiích s bankovními převody měl nakonec loni v lednu tehdy už premiérovi vytrhnout trn z paty jihoafrický Žid Cyril Kern, a to půjčkou 1,5 miliónu dolarů poslanou Šaronovým dvěma synům Giladovi a Omrimu.

Premiér zatajil jihoafrický zdroj peněz

Když byl však Šaron a jeho synové později vyslýcháni ohledně způsobu vrácení nedovolené finanční injekce do kampaně, o vazbě na JAR vyšetřovatelům podle deníku vůbec neřekli a Gilad se také pokusil vyvléci z upřesnění finančního zdroje pro splacení půjčky, jak to vyžadují zákony o praní špinavých peněz musel by totiž uvést transfer od Kerna. Právě v této "nespolupráci" s úřady spočíá možné premiérovo porušení zákona, přičemž druhou věcí je, jakou roli hrají v celé kauze Kernovy peníze.

Ha'arec v JAR vyhledal i muže jménem Cyril Kern, který připustil osobní vazbu na Šarona, avšak na otázku ohledně půjčky řekl: "Nevím, o čem mluvíte." Na dotaz zde je podnikatel, pak odpověděl: "Je mi velmi líto, jsem poctivý občan a nemám zájem pokračovat v tomto rozhovoru." Včera ráno ještě reportérům deníku řekl, že "není zapojen do izraelské politiky a ani si nepřeje být".

Machinace s hlasy jsou stále v šetření

Předchozí skandál, jemuž v menší míře čelí i Strana práce, se týká kupování míst na kandidátkách pro parlamentní volby. Policie dosud vyšetřuje některé činitele Likud i prakticky neznámé osoby, které se korupcí chtěly dostat na volitelná místa pro Kneset. V aféře zatím padla jedna významnější hlava: náměstkyně ministra infrastruktury Naomi Blumenthalová. Šaron ji odstavil z funkce na Nový rok, když odmítla ve věci kupování kandidátek vypovídat před policií. Dosavadní poslankyni Blumenthalové je přitom připisováno, že si devátou příčku na kandidátce zajistila placením hotelových účtů za členy ústředního výboru Likudu, kteří o pořadí na listinách hlasovali.

Panují však i obavy z pronikání mafií do politiky. Izraelská média i politici ale varují, že podobné praktiky nemusejí pomáhat jen příliš ambiciózním politikům hovoří se i o tom, že své "poslance" takto může do Knesetu vyslat i podsvětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků