Hlavní obsah
Očkování v Santiagu v Chile Foto: Esteban Felix, ČTK/AP

Izrael už není nejrychleji očkující zemí na světě

Chile se stalo zemí, kde se v současnosti nejrychleji na světě očkuje proti covidu-19. Dříve držel prvenství Izrael, napsala v úterý agentura EFE. Podle mezinárodního srovnání je Chile také čtvrtou zemí, kde se podařilo naočkovat největší část obyvatelstva. Česká republika za světovými premianty výrazně zaostává.

Očkování v Santiagu v Chile Foto: Esteban Felix, ČTK/AP
Izrael už není nejrychleji očkující zemí na světě

O prvenství informovalo chilské ministerstvo zdravotnictví s odkazem na portál Our World in Data, na jehož provozu se podílí i Oxfordská univerzita. V Chile za posledních sedm dnů na 100 obyvatel připadlo podání 1,08 dávky vakcíny. Dosud prvenství držel Izrael, kde ale tempo očkování zpomaluje a nyní jeho hodnota činí 1,03 podané dávky preparátu na 100 obyvatel za posledních sedm dní.

Izrael stále drží výrazné prvenství v proočkovanosti obyvatelstva. Na 100 obyvatel Izraele připadá 102 podaných dávek vakcín, v Chile to je 25, což představuje čtvrtý nejvyšší údaj na světě.

„Celkově jsme podali skoro pět milionů dávek vakcín a naočkovali jsme přes čtyři miliony osob,” uvedl chilský ministr zdravotnictví Enrique Paris. Alespoň jednu dávky preparátu tak dostala zhruba pětina populace této latinskoamerické země.

Chile objednalo preparáty od více výrobců, v současnosti ale nejvíce používá látku od čínské firmy Sinovac.

Česká republika za světovými premianty výrazně zaostává, ukazuje portál. Za posledních sedm dnů bylo podle něj v ČR podáno 0,24 dávky na 100 obyvatel a celkově na 100 obyvatel připadá 8,06 podané dávky.

Výrazný úspěch v očkování zbrzdil, ovšem úplně nezastavil, šíření koronaviru v latinskoamerickém státě. V úterý Chile oznámilo, že za předchozích 24 hodin zaznamenalo zhruba 3500 nových případů infekce. V průběhu epidemie byla nákaza prokázána u zhruba 864 000 lidí, z nichž 21 000 zemřelo.

Socha s rouškou v muzeu v Santiagu v Chile

Foto: Ivan Alvarado, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků