Hlavní obsah

I Schuster v projevu hodnotil 10 let samostatnosti

Slováci vítali nový rok 2003 v ulicích měst, kde se žádná oficiální slavnost u příležitosti desátého výročí vzniku Slovenské republiky nekonala. "Oslavuji tady příchod nového roku. To je vše," řekla obyvatelka Bratislavy těsně před půlnocí. K výročí se vrátil v novoročním projevu prezident Slovenska Rudolf Schuster, stejně jako Václav Havel.

I Schuster v projevu hodnotil 10 let samostatnosti

"Novodobá existence našeho státu se nezrodila bezbolestně ani lehko. Díky klidnému soužití majority s menšinami, názorovými skupinami a sousedními státy je náš stát deset let po vzniku garantem bezpečnosti pro své obyvatele," uvedl Schuster. Prezident dodal, že slovenská státnost je výsledkem vůle národa. Schuster v současném vývoji Slovenska kritizoval především korupci. Zdůraznil, že plně podporuje vládou připravované reformy, ale upozornil, že je potřeba je zavádět citlivě.

Schuster vysoce hodnotil především integrační úspěchy Slovenska v uplynulém roce. Varoval však před přílišným optimismem některých lidí, kteří od integrace Slovenska očekávají automatické vyřešení nahromaděných problémů. Hlava státu vyzvala Slováky k účasti na nadcházejícím referendu o vstupu do Evropské unie.

Prvního ledna se konala slavnostní schůze Národní rady SR u příležitosti desátého výročí vzniku Slovenské republiky. Prezident Schuster následně udělil vysoká státní vyznamenání 31 osobnostem slovenského kulturního, vědeckého a hospodářského života. Oslavy vyvrcholily koncertem Slovenské filharmonie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků