Hlavní obsah

Hurikán Stan zabil ve Střední Americe už 121 lidí

Nejméně 121 mrtvých si vyžádal hurikán Stan, který v posledních dnech pustoší státy Střední Ameriky od Nikaraguy po Mexiko. Počet obětí ale pravděpodobně dál poroste, protože mnoho lidí je pohřešováno.

Hurikán Stan zabil ve Střední Americe už 121 lidí

Úřady hlásí 50 mrtvých v Salvadoru, 50 mrtvých v Guatemale, jedenáct v Nikaragui, dva v Hondurasu a zatím osm na jihovýchodě Mexika.

V oblasti hustě prší a déšť zvedá hladiny řek, které se vylévají z koryt a zaplavují domy a silnice. Přinášejí do nich navíc bahno z okolních polí. Úřady předpokládají, že v domech, které zaplavilo bahno, mohou najít další oběti.

Nejhorší situace je v Salvadoru a v Guatemale. Tamní prezident Oscar Berger požádal Kongres, aby vyhlásil stav nouze. Vláda by měla nařídit evakuaci ohrožených oblastí a zajistit pomoc postiženým. "Staráme se teď jen o to, abychom zajistili vše potřebné," řekl Berger.

Mexiko evakuovalo 25 tisíc lidí

V Mexiku je nejvíce je postižen stát Chiapas a oblast jeho druhého největšího města Tapachula, kde lijáky a vichřice poničily velkou část infrastruktury i obydlí, z nichž mnohá zavalily voda a bahno. Úřady v zemi evakuovaly 25 tisíc lidí.

Právě v Tapachule v jižním cípu Chiapasu u hranice s Guatemalou v noci na dnešek zahynulo osm lidí. Vodní živel zaplavil dvě stovky pozemních komunikací, strhal většinu mostů na řece Coatán, včetně železničního, a mnoho lidí odřízl od okolního světa. Na několika místech je přerušeno i telefonické spojení.

Ze Stana je nyní bouře

Stan, který v posledních hodinách klesl znovu do kategorie tropických bouří, v úterý tvrdě udeřil na oblast přístavu Veracruz v Mexickém zálivu. Na 15 000 jeho obyvatel bylo donuceno k evakuaci. V ulicích starého koloniálního města se pohybovaly jen skupinky námořníků a pár odvážlivců. Město bičovaly poryvy vichřice i lijáků. Voda z nedaleké laguny zalila několik předměstských čtvrtí, z nichž ale většina obyvatel neodešla.

Pásma mračen, která nad region přinesl Stan, se táhnou nad většinou mexických států, ale především na jihu, jihovýchodě, východě a částečně v centrální části země.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků