Hlavní obsah
Francouzský premiér Francois Fillon vystaví pomocí analýz každému ze svých ministrů hodnocení. Foto: BENOIT TESSIER, Reuters

Francouzští ministři dostanou od premiéra vysvědčení

Poprvé v dějinách Francie se členové vlády budou muset podrobovat hodnocení, které lze přirovnat ke známkování žáků ve škole. Podle listu Le Monde si v příštích týdnech pozve premiér Francois Fillon každého z patnácti ministrů k individuálnímu pohovoru, aby s ním probral výsledky jeho práce na základě katalogu výkonnostních, čísly vyjádřených kritérií, sestavených speciálně pro každý resort.

Francouzský premiér Francois Fillon vystaví pomocí analýz každému ze svých ministrů hodnocení. Foto: BENOIT TESSIER, Reuters
Francouzští ministři dostanou od premiéra vysvědčení

Například ministr pro otázky přistěhovalectví a národní identity Brice Hortefeux bude dokládat, kolik bylo deportováno imigrantů bez povolení k pobytu. Šéf diplomacie Bernard Kouchner zase musí vyčíslit, jak často se francouzští ministři účastní v Bruselu schůzek se svými kolegy ze zemí EU.

A ministryně kultury Christime Albanelová získá „vysvědčení“ podle toho, jaký je ve francouzských kinech podíl filmů domácí provenience, nebo jak se vyvíjí návštěvnost muzeí se vstupem zdarma.

S vypracováním kritérií pro jednotlivé resorty pomáhala jedna soukromá poradenská firma a každý člen kabinetu byl s nimi seznámen už při převzetí úřadu. Hodnocení práce členů vlády slíbil prezident Nicolas Sarkozy už během své předvolební kampaně s tím, že politika je práce jako každá jiná a že i ministři musejí skládat účty.

Opozici vadí teatrální gesto

Socialistická opozice „známkování“ členů kabinetu kritizuje jako „směšné teatrální gesto“, které má vzbudit dojem, že vláda pracuje velmi aktivně. Mluvčí poslaneckého klubu socialistů Aurélie Filippettiová považuje navíc za nebezpečné hodnotit něco jen na základě čísel, protože – jak dodala – „politika není věcí kvót a návratnosti“.

Ve Francii mezitím kolují dohady, že Sarkozy chystá po březnových komunálních volbách restrukturalizaci vlády.

Spekuluje se například o tom, že by v kabinetu mohl zasednout někdejší ministr kultury Jack Lang, bez ohledu na fakt, že je socialista. Sarkozy v rámci své politiky „otevírání se všemi směry“ už dosadil několik představitelů opozice do důležitých pozic, například Kouchnera do čela diplomacie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků