Hlavní obsah
Foto: archiv NPÚ

Dva mrtví při návštěvě Abbáse v Gaze

Dva příslušníci palestinských bezpečnostních sil byli v neděli zabiti při přestřelce, která se rozpoutala v přítomnosti nového šéfa Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Mahmuda Abbáse během jeho návštěvy v Gaze. Abbás sám zůstal nezraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na palestinské nemocniční zdroje.

Foto: archiv NPÚ
Dva mrtví při návštěvě Abbáse v Gaze

Incident vyvolali radikální Palestinci nespokojení s tím, že nástupcem zemřelého předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata by se měl stát umírněný Abbás.

Ozbrojenci zahájili palbu ve stanu, který byl v Gaze vztyčen pro truchlící v upomínku na Arafata, jenž skonal ve čtvrtek. Při incidentu, k němuž došlo krátce po Abbásově příchodu, utrpěli další čtyři lidé zranění. Mezi mrtvými je příslušník Arafatovy ochranky Síla 17 a člen palestinských preventivních bezpečnostních jednotek, sdělily zdravotnické zdroje.

Několikaminutová střelba vyvolala podle záběrů arabské televize Al-Džazíra velký chaos, sám Abbás však zachoval klid a byl ihned v obklopení tělesných strážců evakuován ze stanu. Na místě se v tu chvíli nacházelo na 1000 osob, mezi nimiž byl kromě Abbáse i bývalý šéf bezpečnostních sil v pásmu Gazy Muhammad Dahlan, který je rovněž považován za možného Arafatova nástupce ve funkci předsedy palestinské samosprávy, a další vysocí palestinští představitelé.

Podle agentury AP má přestřelku na svědomí skupina asi 20 radikálů oblečených v zeleném, kteří vstoupili do stanu s voláním "Abbás a Dahlan jsou agenti Ameriky", a nato začali střílet.

Volby nového prezidenta 9. ledna

Palestinci si zvolí 9. ledna předsedu své samosprávy, jenž se stane nástupcem zesnulého Jásira Arafata. Oznámil to dnes prozatímní předseda palestinské samosprávy Ravhí Fattúh. Arafat zemřel ve čtvrtek [celá zpráva] a byl pohřben v pátek. [celá zpráva]

Palestinské kolektivní vedení chce uspořádáním voleb ustanovit legitimního Arafatova nástupce, aby mohl být oživen blízkovýchodní mírový proces a aby mohly začít reformy.

Arafatovo hnutí Fatah, které je hlavní složkou Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), dnes podle palestinského zdroje citovaného agenturou AFP jmenovalo svým kandidátem pro lednové prezidentské volby nového předáka OOP Mahmúda Abbáse.

Tato nominace by měla znamenat, že se o funci nebude ucházet Marván Barghútí, vězněný v Izraeli. Ten svou kandidaturu podmínil tím, že ji navrhne Fatah.

Palestinské zdroje podle AFP dnes také sdělily, že ústřední výbor Fatahu a ústřední výbor OOP jmenovaly na místo předsedy Národní bezpečnostní rady, které zastával Arafat, premiéra Ahmada Kuráju. Tímto způsobem získává předseda vlády bezpečnostní pravomoci, které si za svého života vyhradil pro sebe Arafat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků