Hlavní obsah
Celkový pohled na hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Foto: Jaromír Krejčí, Český egyptologický ústav, ČTK

Čeští egyptologové objevili hrobku neznámé královny

Čeští archeologové slaví další úspěch. V Egyptě objevili hrobku s pozůstatky dosud neznámé královny, manželky faraóna Raneferefa. Oznámilo to v neděli podle agentury AFP egyptské ministerstvo pro památky a šéf mise Miroslav Bárta.

Celkový pohled na hrobku dosud neznámé královny Chentkaus III., manželky faraona Raneferefa. Foto: Jaromír Krejčí, Český egyptologický ústav, ČTK
Čeští egyptologové objevili hrobku neznámé královny

Hrobka královny Chentkaus III. byla odhalena v Abúsíru jihozápadně od Káhiry, kde se nachází několik pyramid faraónů páté dynastie. Raneferef vládl v době zhruba před 4500 lety.

„Poprvé jsme odhalili jméno této královny, které bylo do objevení jejího hrobu neznámé,” uvedl ministr pro starověké památky Mamdúh ad-Damatí. Tento objev  umožní objasnit určité neznámé stránky 5. dynastie, která byla spolu se 4. dynastií svědkem výstavby prvních pyramid, dodal ministr.

Kaple Chentkausiny hrobky

Foto: Martin Frouz, Český egyptologický ústav, ČTK

Hrobka byla objevena v pohřebním komplexu faraóna Raneferefa, což podle šéfa české egyptologické mise Miroslava Bárty „vede k domněnce, že královna byla ženou Raneferefa”.

Hrobka je součástí malého hřbitova jihovýchodně od Raneferefova pyramidového komplexu.

Princezna a matka krále

„S největší pravděpodobností šlo o princeznu a matku krále. Víc nám prozradí až další výzkum,” uvedl Bárta. Její jméno zjistili podle nápisů v kryptě.

Egyptologové našli v pohřebním místě nápisy se jmény, části pohřební výbavy i samotné kosterní pozůstatky. Podle serveru Luxor Times to byly mimo jiné předměty denní potřeby, 23 vápencových hrnců a čtyři měděné nástroje, kusy nábytku i nápisy vyryté na zdech, včetně jména a titulů královny jako „žena krále” a „matka krále”.

Travertinové modely nádob – součást pohřební výbavy Chentkaus III.

Foto: Martin Frouz, Archiv Českého egyptologického ústavu FF UK

Člen týmu českých egyptologů Jaromír Krejčí podle Luxor Times prohlásil, že objev nápisu „matka krále” má „historický význam”.

„Pokud můžeme usuzovat, že královna byla pohřbena v době panovníka Niuserrea (2445 př. n. l. až 2421 př. n. l.) – což se dá usuzovat z pečetě nesoucí jeho jméno, která byla nalezena v hrobce – pak můžeme tvrdit, že Chentkaus III. je matkou panovníka Menkauhora, nástupce Niuserrea. To by mohlo odhalit více informací také o tomto králi, zvlášť když o něm máme velmi málo informací," vysvětlil Krejčí.

Doklad významného postavení žen

Niuserre byl mladší bratr Raneferefa. Podle Bárty je pohřeb dokladem toho, jak významnou roli hrály ženy v tehdejší společnosti.

Pozůstatky byly uloženy v zhruba třicet metrů dlouhé vápencové stavbě, její nadzemní část tvoří kaple, v podzemí pak leží samotný kamenný sarkofág.

„Do šachty jsme se dostali po několikatýdenní namáhavé práci,” řekl egyptolog. Pro české egyptology jde o další z řady významných objevů. Loni v březnu objevili ve stejné lokalitě kostru vysokého hodnostáře z doby vlády faraonů páté dynastie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků