Hlavní obsah
Foto: Host Brno

Čech obviněný z prodeje zbraní do Iráku je v Libérii

Český podnikatel Dalibor Kopp stíhaný za nezákonný obchod s vojenským materiálem, který směřoval také do Iráku, je v Libérii. Oznámil to v pondělí Radiožurnál s tím, že se mu podařilo s Koppem telefonicky spojit.

Foto: Host Brno
Čech obviněný z prodeje zbraní do Iráku je v Libérii

"Teď se momentálně nacházím v Monrovii, protože tady máme rozpracovaný obchodní případ," tvrdil v rozhovoru Kopp. Uvedl také, že se zhruba za měsíc vrátí zpět do Česka.

Policie Koppa a jeho obchodního partnera Josefa Ondrucha viní z nedovoleného ozbrojování a obchodu s vojenským materiálem, jež směřoval do Iráku.

V případě prokázání viny jim hrozí až desetileté vězení. Kauza má i jiný rozměr. Ondrouch je totiž spolupracovníkem českých tajných služeb.

Zbraně a drogy

Kopp získal povolení pro obchodování se zbraněmi jen v rámci České republiky. Licenci na vývoz nemá. "Během let 2000 až 2003 dostal celkem 19 licencí, jen pět z nich však realizoval. Jednalo se o licence na dovoz součástí nábojnic," řekl Právu mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac.

Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili v polovině dubna na různých místech republiky celkem dvanáct českých státních příslušníků.

Při 18 domovních prohlídkách zajistili bezmála dvě stovky různých střelných zbraní, deset tisíc nábojů a dalších výzbrojních komponentů. Našli také tři velkopěstírny drog a zajistili 5,25 kg marihuany, 3400 rostlin konopí a zařízení pro pěstování.

Zbraně do Iráku

Speciálně upravené modely zbraní směřovaly ke klientům z tuzemského podsvětí. Další kusy měly být určeny pro vývoz. Na exportu do Afriky a do Iráku se údajně podílel právě Kopp, a to bez potřebného povolení.

Oficiálně měla munice do samopalů putovat pro iráckou policii, existovala ale obava, že je získají odpůrci současného režimu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků