Hlavní obsah

Čečenský vůdce Basajev: vedl jsem útok v Nalčiku

Vůdce čečenských povstalců Šamil Basajev na webové stránce separatistů tvrdí, že řídil čtvrteční útok ozbrojenců v severokavkazském městě Nalčiku. Podle ruských oficiálních informací při něm zemřelo 12 civilistů a 33 příslušníků bezpečnostních sil.

Čečenský vůdce Basajev: vedl jsem útok v Nalčiku

Nejhledanější muž Ruska dále prohlašuje, že akce v Kabardinsko-balkarské republice se účastnilo 217 ozbrojenců, z toto 41 bylo zabito. Ruské úřady dříve uvedly, že zlikvidováno bylo 92 teroristů.

"Bezvěrci a pokrytečtí muslimové" podle Basajeva ztratili 140 lidí a 160 dalších bylo zraněno. Oficiální bilance ruského vedení přitom hovoří o 12 mrtvých civilistech a 33 příslušnících pořádkových sil. Vůdce čečenských radikálů rovněž tvrdí, že kvůli úniku informací pět dní před termínem "operace" se Rusové na útok stihli připravit a do oblasti povolali tisíc vojáků a těžkou techniku.

Na prezidenta Kabardinsko-balkarské republiky Arsena Kanokova podle Basajeva jeho muži nezaútočili jen proto, že nechal nedávno znovuotevřít mešity. Basajev, na kterého Rusko vypsalo odměnu ve výši deseti miliónů dolarů, se přihlásil mimo jiné také k loňskému útoku na školu v severoosetském Beslanu. Tehdy zemřelo 331 lidí, z toho více než polovina dětí. mka šeb

Napadli letiště, armádu a policii

Speciální operace proti ozbrojencům, kteří ve čtvrtek zaútočili na několika místech Nalčiku, skončila v pátek.  

Podle náměsteka ministra vnitra Alexandra Čekalinněho je mezi zabitými ozbrojenci i jeden z jejich vysoce postavených vůdců.  

Útok, na němž se podle různících se zpráv podílelo 60 až 300 ozbrojenců, byl podle nejmenovaného zdroje citovaného agenturou ITAR-TASS důkladně naplánován. Začal prakticky proti pěti až šesti objektům - ministerstva vnitra, tajné služby FSB, vojenského komisariátu, protinarkotického oddělení, třem oddělením milice a proti letišti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků