Hlavní obsah
Když není tuleň, postačí balón Foto: Petr Hamerník, zoo Praha

Bílý dům odtajnil zprávu o al-Kajdá

Bílý dům v sobotu odtajnil a zveřejnil zprávu, kterou tajné služby předložily americkému prezidentu George Bushovi měsíc před teroristickými útoky 11. září 2001. Bush se z ní dozvěděl o podezřelé aktivitě a-Kajdy, která se chystala zaútočit výbušninou nebo uneseným letadlem na území USA.

Když není tuleň, postačí balón Foto: Petr Hamerník, zoo Praha
Bílý dům odtajnil zprávu o al-Kajdá

Souhrn zpráv tajných služeb dostává americký prezident každý den. Zpráva byla zveřejněná na žádost vyšetřovací komise, která se zabývá newyorskými atentáty.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) podle záznamu z 6. srpna 2001 přišel na podezřelé aktivity v USA, které odpovídaly přípravám na únos letadla nebo jiným druhům útoku, a rovněž zaregistroval pozorování federálních budov v New Yorku.

Ústřední zpravodajská služba (CIA) pak dala Bushovi k dispozici seznam zemí, které podporovaly Usámu bin Ládina.

"Nebyli jsme schopni doložit senzační hrozbu, jakou je informace z roku 1998, že bin Ládin chtěl unést americké letadlo, aby osvobodil několik vězněných extremistů," uvádí se podle CNN v záznamu.

Výpověď Riceové

O záznamu mluvila ve čtvrtek ve své výpovědi před vyšetřovací komisí prezidentova poradkyně pro otázky národní bezpečnosti Condoleezza Riceová. Prohlásila přitom, že jsou v něm obsaženy informace, které se většinou vztahují k minulosti a před žádným nadcházejícím atentátem v USA nevarují.

Dokument s názvem "Bin Ládin je rozhodnut zaútočit v USA" pravděpodobně v nynějším volebním roce vystupňuje ve Washingtonu debatu o tom, zda zářijovým útokům bylo možno předejít. Bush tvrdí, že jeho vláda činila s informacemi, které měla, co mohla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků