Hlavní obsah
 

Barvy proti obuškům. Separatisté se v Barceloně střetli s policií

V Barceloně se v sobotu střetla policie s katalánskými separatisty. Informovala o tom agentura AP. Separatisté se španělské policisty a jejich vozy snažili potřísnit jásavými barvami. Ti se jim bránili obušky. Střet si vyžádal 24 raněných. Šest lidí bylo zatčeno.

 
Barvy proti obuškům. Separatisté se v Barceloně střetli s policií

Zastánci nezávislosti protestovali proti pochodu španělských policistů za vyšší platy a na podporu kolegů, kteří byli loni nasazeni v Katalánsku kvůli referendu o nezávislosti.

V předvečer pondělního prvního výročí referenda o nezávislosti Katalánska roste napětí mezi jejími příznivci a odpůrci. Nelegální referendum před rokem zmařila španělská policie a civilní garda, které tehdy zranily stovky hlasujících.

Demonstranti v Barceloně stříkali na policisty barvy

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Separatisté se španělské policisty a jejich vozy snažili potřísnit jásavými barvami. Ti se jim bránili obušky. Jeden separatista předtím potřísnil fialovou barvou muže z asi stočlenné skupinky lidí, která přišla španělskou policii podpořit. Místní katalánská policie následně skupiny oddělila.

Zastánci nezávislosti zaplnili náměstí v centru Barcelony, mnozí z nich tu strávili i minulou noc. Po regionální vládě požadovali změnu trasy pochodu španělských policistů.

Zastánci nezávislosti v Barceloně stříkali na policisty barvu

Foto: Daniel Cole, ČTK/AP

Tento měsíc se v hlavním městě Katalánska konalo už několik demonstrací. Tisíce lidí se sešly 20. září v den výročí razie španělské policie na katalánském ministerstvu hospodářství, kde policisté loni zabavovali dokumenty k referendu.

Milión příznivců nezávislosti dorazil na demonstraci 11. září u příležitosti Dne Katalánska, lidé požadovali také propuštění katalánských separatistických politiků, z nichž někteří jsou kvůli referendu už skoro rok ve vazbě.

Střety v Barceloně

Foto: Emilio Morenatti, ČTK/AP

Katalánská vláda vedená separatisty žádá španělskou centrální vládu, aby povolila závazné hlasování o samostatnosti regionu. Průzkumy a nedávné volby ukázaly, že obyvatelé 7,5 miliónového Katalánska jsou v otázce nezávislosti rozděleni zhruba napůl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků