Hlavní obsah
Egyptský prezident Muhammad Mursí Foto: Reuters

Americký nevládní Institut blízkovýchodních studií (MEMRI) zpochybnil roli egyptského prezidenta Muhammada Mursího jako zprostředkovatele mírového dialogu mezi Izraelci a Palestinci. Pracovníci institutu dohledali a do angličtiny přeložili dvě jeho starší vystoupení před kamerami. Mursí v nich volá po ukončení rozhovorů s Izraelci a zániku jejich státu. Židy označuje za potomky opic a prasat, kteří jsou od přirozenosti nepřátelští.

Egyptský prezident Muhammad Mursí Foto: Reuters
Židé jsou nepřátelští potomci opic a prasat, hlásal egyptský prezident

Egyptský prezident po svém zvolení opakovaně, navzdory výbojným proklamacím jeho Muslimského bratrstva vůči Izraeli, podpořil blízkovýchodní mírový proces. V něm Egypt i za jeho vlády hraje roli prostředníka. Nedošlo ani na přehodnocení mírové smlouvy s Izraelem, jak před volbami avizovali někteří jeho kolegové.

Nyní se na internetu objevilo Mursího videoposelství a televizní rozhovor z března a září 2010. Mursí v nich Izraelce nazývá sionisty a jednání považuje za neplodná. „Buď sionisty a vše, co chtějí, přijmete, anebo je válka. To tihle okupanti palestinské země, tyto pijavice, které útočí na Palestince, tito váleční štváči, potomci opic a prasat, vědí,“ prohlásil Mursí ve svém zářijovém projevu.

„Měli bychom nasadit veškeré prostředky odporu vůči nim,“ dodal.

Mursí vyzýval arabský a muslimský svět, aby palestinské bojovníky podpořil. Naopak vybízel k bojkotu Izraele i těch, kdo za ním stojí. „Měli by podporovat bojovníky odporu a všude na sionisty doléhat. Žádný arabský nebo muslimský lid a režim by s nimi neměl mít co do činění,“ uvedl.

Rozumět jen řeči síly

„Proto tyto rozhovory musí jednou pro vždy přestat... Všechny ty řeči o dvoustátním řešení a míru nejsou nic než iluze, za nimiž se Arabové ženou už moc dlouho... Musíme si uvědomit, že odpor je jedinou cestou k osvobození palestinské země,“ poznamenal Mursí.

Ve svém vystoupení pro libanonskou televizi Al-Kuds o půl roku dříve Mursí navíc prohlásil, že Židé „rozdmýchávali plameny občanského konfliktu všude, kde se v dějinách objevili. Jsou nepřátelští ze své přirozenosti. Sionisté nerozumí ničemu jinému než řeči síly“.

„Na palestinské půdě pro ně není místo,“ upozornil Mursí. Izrael a okupovaná území označil za místa, která Židé „plundrují“. Doplnil, že on a lidé kolem něj neuznávají izraelské hranice, protože Palestina patří Palestincům.

„Musíme sionistický útvar konfrontovat. Vztahy všeho druhu s touto kriminální entitou... musí být přerušeny. Jenom to přinese jejich zkázu. Lidé musí tuto entitu bojkotovat a vyhnout se normalizaci vztahů s ní,“ dodal Mursí.

Deník The New York Times po zveřejnění videí žádal po kanceláři egyptského prezidenta komentář. Ani po třech dnech žádné vyjádření nedostal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků