Hlavní obsah
Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters

V Sýrii začala likvidace zařízení na výrobu chemických zbraní

Odborníci na chemické zbraně z Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) začali v Sýrii likvidovat zařízení na výboru těchto bojových látek. Informovala o tom v neděli s odvoláním na zdroj z OSN agentura AP. Zbraně mají být podle rezoluce OSN zlikvidovány do poloviny příštího roku.

Syrský prezident Bašár Asad Foto: SANA/Handout, Reuters
V Sýrii začala likvidace zařízení na výrobu chemických zbraní

Podle zdroje z OPCW se inspektoři vydali do jednoho z podniků a zahájili tam práci. Devatenáctičlenná skupina expertů je v Sýrii od minulého úterka. Zatím nevyjížděla do terénu a připravovala se podle dokumentace dodané syrskou stranou.

AP neupřesnila, kde přesně v neděli skupina pracuje. Oznámila pouze, že do konce víkendu má být navštívené místo mimo provoz a zneškodněny mají být i látky, které tam jsou.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Skupina mezinárodních expertů na chemické zbraně opouští hotel v Damašku a vyráží do zatím neznámé oblasti

Video: Reuters

Sýrie souhlasila se zničením svého chemického arzenálu a dodala seznam všech míst, kde bojové chemické látky vyrábí a skladuje. Podle rezoluce OSN mají být zlikvidovány nebo vyvezeny ze Sýrie do poloviny příštího roku.

Skupina OPCW se má zpočátku zaměřit na podniky a zajistit, aby se v nich už další bojové látky nemohly vyrábět. S experty jsou neozbrojení pracovníci OSN a chrání je syrští vojáci. Syrský prezident Bašár Asad ujistil, že Sýrie bude se skupinou spolupracovat a umožní jí dostat se na všechna pracoviště.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků