Hlavní obsah
Syrský chlapec si hraje na zničeném tanku. Foto: ČTK/AP

V Sýrii propukly nové boje

V syrské obchodní metropoli Halabu se v sobotu znovu odehrávaly prudké boje mezi vládními silami a povstaleckými oddíly, které se pokusily obsadit budovu státní televizní stanice. Armáda podle agentury AFP oznámila, že se jí zcela podařilo získat kontrolu nad Damaškem.

Syrský chlapec si hraje na zničeném tanku. Foto: ČTK/AP
V Sýrii propukly nové boje

V Halabu střety mezi nepřátelskými stranami trvají už dva týdny. Nyní se rozhořely boje v západních čtvrtích Salahaddín a Sajf ad-Daula, které ovládali povstalci. Opoziční Syrská organizace pro lidská práva (OSDH) během dne tvrdila, že povstalci mají pod kontrolou polovinu města. Toto strategické město na severu země leží asi 335 kilometrů od Damašku.

Po několika akcí, při kterých obsadili policejní stanice, se povstalci pokusili obsadit v Halabu také televizní budovu. Umístili kolem ní nálože, ale k ústupu je nakonec donutilo bombardování z armádních letounů.

Také v metropoli Damašku povstalci odolávali v několika lokalitách vládním silám. Podle OSDH v jižní čtvrti Tadamúnu byli povstalci pod prudkou palbou armády. Oficiální syrská tisková agentura SANA napsala, že vojáci v této čtvrti zabili nebo zajali "velký počet teroristů".

Červenec nejkrvavější

Jeden z generálů, který velel operacím v Damašku, podle AFP vpodvečer prohlásil, že armáda od rebelů vyčistila všechny čtvrti v hlavním městě. Jih města, který kontrolovali povstalci, armáda údajně ovládla během odpoledne. "Svobodná syrská armáda se z Tadamúnu stáhla," oznámila telefonicky opozice. Nicméně zároveň tvrdí, že bojovníci proti režimu jsou všude v metropoli a že se nyní zaměřují na záškodnickou taktiku.

Měsíc červenec byl dosud nejkrvavější od vypuknutí povstání proti režimu prezidenta Bašára Asada loni v březnu - o život v něm přišlo 4239 lidí, přičemž přes 3000 tvoří civilní oběti, uvádí OSDH. O něco méně obětí bylo zaznamenáno v červnu - 2917. Od začátku konfliktu bylo podle údajů OSDH v Sýrii zabito 21 053 osob, přičemž více než dvě třetiny byli civilisté. Údaj nezahrnuje pohřešované ani mrtvé, u nichž nebyla zjištěna totožnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků