Hlavní obsah
Telavivský autobus, na který byl spáchán atentát. Foto: Baz Ratner, Reuters

Izraelské bezpečnostní síly ve čtvrtek oznámily, že zadržely buňku, která provedla ve středu atentát na autobus v Tel Avivu, při němž bylo zraněno 30 osob. Je mezi nimi i izraelský Arab, který nálož v autobusu nastražil a pak zavolal spolupachatelům, aby ji na dálku odpálili. Zadrženi ale byli i operativci, kteří atentát naplánovali a mají vazby na radikální organizace Hamás a Islámský džihád, napsal list Ha´arec.

Telavivský autobus, na který byl spáchán atentát. Foto: Baz Ratner, Reuters
V Izraeli zatkli palestinské radikály, kteří připravili atentát v Tel Avivu

Počet ani jména zadržených uvedeny nebyly, protože se očekávají další zatýkání. Tajná služba Šin jen zmínila, že většina zadržených organizátorů pochází z vesnice Bajt Lakíja na západním břehu Jordánu. Skupina naverbovala izraelského Araba z města Tajba v Izraeli, který ale také pocházel v Bajt Lakíje, ovšem získal izraelské občanství, aby jeho rodina nebyla rozdělená.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Autobusem v Tel Avivu otřásla exploze

Video: Reuters

Aby se atentátníci dostali do Tel Avivu, použili vozidlo izraelského zaměstnavatele Araba z Tajby. Tento muž umístil nálož napojenou na mobilní telefon v autobuse. Pak z něj vystoupil a zavolal svým komplicům, kteří telefonátem na příslušný mobil bombu odpálili.

K útoku se přihlásilo ozbrojené křídlo umírněné strany Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse a ještě jedna další radikální palestinská organizace. Podle mluvčí izraelské armády Avital Leibovičové byl ale zadržený muž členem Hamásu, který vládne v Gaze.

Telavivský autobus poškozený výbuchem

Foto: Nir Elias, Reuters

Exploze autobusu na jedné z nejrušnějších tříd Tel Avivu oživila mezi Izraelci těžké vzpomínky na časté útoky proti autobusům během minulé dekády palestinského povstání. [celá zpráva]

Tajná služba uvedla, že naštěstí byla použita jen malá nálož, takže zranění nejsou tak vážná a v nemocnici skončilo jen šest lidí se středně vážnými zraněními.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků