Hlavní obsah
Terminál saúdskoarasbkého letiště Abhá po starším zásahu raketou Húsíů Foto: Reuters

Saúdská Arábie sestřelila rakety a drony jemenských šíitů

Vojenská koalice vedená Saúdskou Arábií v pondělí oznámila, že zachytila a sestřelila čtyři balistické střely a sedm bezpilotních letounů s výbušninami, které do Saúdské Arábie z Jemenu vyslali vzbouření šíitští Húsíové. Informovala o tom agentura Reuters.

Terminál saúdskoarasbkého letiště Abhá po starším zásahu raketou Húsíů Foto: Reuters
Saúdská Arábie sestřelila rakety a drony jemenských šíitů

Koalice zahájila  proti Húsíům další operaci v červenci kvůli řadě přeshraničních útoků Húsiů pomocí dronů a raket. Při posledním útoku na neohlásil Rijád žádné ztráty. Neuvedl však, kde byly drony a rakety sestřeleny a kam mířily.

V minulosti vypálili Húsíové rakety a drony nejen na města a elektrárnu u hranic, ale také opakovaně na Rijád. [celá zpráva] Tvrdí, že právě oni napadli rafinérii Aramka. [celá zpráva] Útočili také na tankery u svého pobřeží.

Jemenský konflikt propukl v roce 2014, kdy se Húsíové, které podporuje Írán, zmocnili značné části severu země, včetně hlavního města Saná. Koalice pod vedením Rijádu, kterou podporují Spojené státy, se do konfliktu na straně mezinárodně uznané vlády prezidenta Abda Rabbúa Mansúra Hádího zapojila v následujícím roce s cílem porazit šíitské povstalce podporované Íránem. Povstalci tvrdí, že bojují proti zkorumpovanému systému.

Konflikt je mnohými v regionu vnímán jako zástupná válka Saúdské Arábie a Íránu. V Jemenu situace využili radikálové z Al-Káidy, kteří tam operují a vytvořili si tam řadu základen. Situace se loni zkomplikovala i na jihu, kde se vzbouřily síly bojující na straně prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádíhoa a požadovaly odtržení dříve samostatného Jižního Jemenu.  Na konci roku byla uzavřena dohoda, ale napětí trvá.

.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků