Hlavní obsah
 

Protesty na okupovaném náměstí v Káhiře mají 33 obětí

Na 33 stoupl v Egyptě počet obětí protestů, které pokračovaly v pondělí třetím dnem. Většina mrtvých je z neděle. Zraněno je 1750 osob, uvedly zdroje z ministerstva zdravotnictví. Lidé o víkendu obsadili náměstí Tahrír v Káhiře, odkud je policie vyháněla za pomoci slzného plynu. Hodinu po vyklizení náměstí se však demonstranti v neděli večer zase vrátili.

 
Protesty na okupovaném náměstí v Káhiře mají 33 obětí

V pondělí se sešly na náměstí přes tři tisíce lidí. Jednotky pořádkové policie proti nim opět zasáhly slzným plynem a gumovými projektily.  Agentura Reuters uvedla, že policie zaútočila také na improvizovanou polní nemocnici na náměstí.

Protesty jsou nejdelší a nejsilnější od lednových, po nichž padl prezident Husní Mubarak.

Podle údajů ministerstva zdravotnictví si zásahy policie vyžádaly 20 obětí, lékařské zdroje ale agentuře Reuters potvrdily 33 mrtvých.

Demonstranti tvrdí týden před plánovanými volbami, že se dočasně vládnoucí vojenská Nejvyšší rada ozbrojených sil pokouší uzurpovat moc. Podle nich rada vedená polním maršálem Mohamedem Tantavím selhala při přechodu země k demokracii.

Demonstranti se po zásahu policie pokoušejí v Káhiře založit oheň.

Foto: Mohamed Abd El-Ghany , Reuters

Ošetřování demonstranta v polní nemocnici vztyčené na káhirském náměstí Tahrír

Foto: Amr Abdallah Dalsh , Reuters

Demonstranti o víkendu házeli na policisty kameny a zápalné láhve. Pořádkové síly odpověděly tvrdě a mezi demonstranty propukla panika, když je začaly pronásledovat stovky mužů zákona. Policisté stříleli gumové projektily a bili protestující do hlavy.

Demonstranti zapalují oheň na káhirském náměstí Tahrír.

Foto: Mohamed Abd El-Ghany , Reuters

Zkrvavený demonstrant v Egyptě

Foto: Reuters

Protesty v Alexandrii se soustředily na ulici, kde je budova bezpečnostních sil.

Foto: Reuters

Protestuje především mládež a radikální muslimové. Vadí jim návrh ústavy, která dává armádě větší moc, než měla dříve. Má si ji udržet i poté, co bude zvolena nová vláda.

Kromě Káhiry se protestovalo i v Alexandrii, kde také zahynul jeden člověk, a v Asuánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků