Hlavní obsah
Demonstranti před soudem Istanbulu mávali tureckými vlajkami a nesli portréty zakladatele moderního sekulárního Turecka Kemala Atatürka. Foto: Fatih Saribas, Reuters

Za přísných bezpečnostních opatření začal v pondělí v istanbulské věznici Silivri soudní proces s 86 údajnými členy ultranacionalistické spiklenecké organizace Ergenekon. Podle žaloby chtěli spáchat sérii atentátů, které by vyvolaly vojenský puč. Proces ale byl rychle přerušen kvůli zmatkům.

Demonstranti před soudem Istanbulu mávali tureckými vlajkami a nesli portréty zakladatele moderního sekulárního Turecka Kemala Atatürka. Foto: Fatih Saribas, Reuters
Proces s údajnými pučisty byl v Turecku přerušen kvůli zmatku

V soudní síni nebylo dost místa pro všechny, diváci a novináři tak museli na příkaz soudu místnost opustit. To vyvolalo protesty obhájců, že v takovéto situaci nelze pracovat. Soudce totiž navrhl rozdělení obviněných do dvou skupin, což ale advokáti odmítli a požadovali přemístění procesu do nějaké velké sportovní haly. Soud ale trvá z bezpečnostních důvodů na jeho konání ve věznici.

Před soudem demonstranti provolávali: „Zrádci sedí v parlamentu, vlastenci ve vězení.“ V nastalém zmatku byl pak soudce nucen jednání o několik hodin odročit. Porota poté proces přerušila, aby se poradila, jak a kde pokračovat.

Údajné spiknutí

Organizace Ergenekon měla plánovat svržení vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana z konzervativní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), která má islámské kořeny. Všichni čelí také obvinění z příslušnosti k teroristické skupině. Podle žaloby v roce 2006 spáchali dva atentáty - na sekulární noviny a na soudní dvůr.

Mezi obžalovanými je i několik armádních důstojníků, různí mafiáni, novináři, právníci a také členové malých nacionalistických stran. Prokurátor v obžalovacím spisu čítajícím 2500 stran tvrdí, že se snažili vyvolat v zemi chaos a vyvolat zásah armády, která v Turecku jako strážkyně laického charakteru státu provedla za poslední čtyři desetiletí už čtyři převraty.

Armádní převraty v Turecku

V minulých 50 letech armáda provedla již čtyři státní převraty, když se domnívala, že stabilita republiky je v ohrožení. Poslední převrat uskutečnila v roce 1997, kdy odstavila od moci vládu, kterou považovala za příliš islamistickou a kterou obviňovala z populismu a nátlakových zákulisních intrik proti příslušníkům zbytku politické scény.

Mnozí Turci vidí v soudu boj mezi vládnoucí stranou AKP s islámskými kořeny a sekularisty. Podle některých ani žádná síť Ergenekon neexistuje a jde jen o pomstu AKP na soudu, že projednával její ústavnost. Armáda popřela, že by byla zapletena do podobných akcí

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků