Hlavní obsah
Člen kurdských ozbrojených milicí (pešmergů) na archivním snímku Foto: Azad Lashkari, Reuters

Kurdové dobyli klíčovou přehradu u Mosulu, pomohli Američané

Kurdské ozbrojené milice (pešmergové) dobyly strategickou přehradu u severoiráckého města Mosul, kterou začátkem srpna ovládli bojovníci Islámského státu (IS). Agentuře AFP to řekl kurdský vojenský velitel a dva straničtí činitelé. Informovaly o tom i agentury DPA a ITAR-TASS s odvoláním na irácká média. V okolí vodního díla provedly v neděli Spojené státy 14 leteckých úderů na pozice sunnitských radikálů.

Člen kurdských ozbrojených milicí (pešmergů) na archivním snímku Foto: Azad Lashkari, Reuters
Kurdové dobyli klíčovou přehradu u Mosulu, pomohli Američané

„Mosulská přehrada byla plně osvobozena,” řekl Alí Auní z Demokratické strany Kurdistánu. Dodal, že boje se nyní odehrávají v oblasti zhruba 30 kilometrů od Mosulu. Kurdské síly tak jsou nejblíže tomuto městu od června, kdy odtud islamisté vypudili irácká vojska.

Pešmergům v bojích pomohlo také letectvo Spojených států. Nálety pilotovaných i bezpilotních letounů byly podle amerického oblastního velení „úspěšné” a zničily nebo poškodily 19 vojenských vozidel.

Mluvčí pešmergů Halgurd Hikmat řekl, že americká letadla útočila na cíle poblíž přehrady posledních 24 hodin.

Mosulskou přehradu bojovníci Islámského státu obsadili začátkem srpna. Archivní snímek

Foto: Khalid Mohammed, ČTK/AP

Největší irácká přehrada leží na řece Tigris asi 50 kilometrů severně od Mosulu a pro islamisty představovala cennou kořist. Nádrž zásobuje rozsáhlé území vodou, navíc tam funguje výkonná hydroelektrárna.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Prchající jezídové na severu Iráku se snaží ukrýt ve městě Dahúk

Video: Reuters

V sobotu u Mosulu a poblíž kurdského správního centra Irbílu podnikly americké letouny celkem devět útoků, které zničily či poškodily 14 vojenských vozidel ozbrojenců. Podle amerického velitelství jsou útoky vedeny na podporu humanitárního úsilí a k ochraně amerických osob a zařízení v Iráku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků