Hlavní obsah
 

Irácké síly postupují k mosulskému letišti

Irácké síly rychlého nasazení operují v okolí mosulského letiště ve snaze dobýt ho a využít jako opěrnou základnu při dobývání západní části města z područí Islámského státu (IS). V pondělí o tom informovala agentura Reuters.

 
Irácké síly postupují k mosulskému letišti

Útok vedou elitní jednotky policie a ministerstva vnitra. V současnosti se snaží vypudit bojovníky IS z přilehlého vrchu Albu Saíf. Mají podporu bojových vrtulníků.

Letiště se nachází na jižním okraji Mosulu na východ od řeky Tigris a koalice podporovaná Spojenými státy počítá s jeho využitím při dobytí západního Mosulu, který stále ovládají radikálové.

Druhá fáze ofenzívy na západě začala v neděli. [celá zpráva]

Společně s extremisty je však v obležení až 650 000 civilistů a očekává se, že boje potrvají několik týdnů a měsíců. Dobývání východní části města, která nebyla tak hustě obydlená, trvalo přes tři měsíce.

Irácké síly na jihu Mosulu

Foto: Zohra Bensemra, Reuters

Irácký vrtulník na jihu Mosulu

Foto: Zohra Bensemra, Reuters

Postupující síly musí kromě jiného počítat s velkým množství nastražených výbušnin. Jedna bomba v autě byla odhalena také při postupu proti vrchu Albu Saíf, uvedl Reuters.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Boje irácké armády v západním Mosulu

Video: Reuters

Islámský stát obsadil druhé největší město Iráku v létě 2014. Mosul je jeho největší městskou základnou. Právě odtud vyhlásil vůdce IS abú Bakr Bagdádí zřízení islámského chalífátu v Iráku a Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků