Hlavní obsah
Irácké vládní síly Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Irácká armáda osvobodila starověký Nimrúd

Starobylé město Nimrúd, okupované Islámským státem, osvobodily irácké vládní síly, uvedla v neděli v poledne BBC s odvoláním na armádu.

Irácké vládní síly Foto: Felipe Dana, ČTK/AP
Irácká armáda osvobodila starověký Nimrúd

„Vojáci z 9. obrněné divize zcela osvobodili město Nimrúd a vztyčili iráckou vlajku nad jeho budovami, poté co způsobili tzv. Islámskému státu značné ztráty na životech i vybavení,“ uvedla irácká armáda.

Starověké město ovládal Islámský stát po dva roky. Na začátku roku 2015 tam vážně poničil starověké památky z 13. století před naším letopočtem, protože podle něj šlo o falešné idoly.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Takto zničil Islámský stát památky v Nimrúdu.

Video: Reuters

Válečný zločin 

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) již dříve označila ničení památek za válečný zločin.

K nejznámějším objektům v Nimrúdu patřily okřídlené obří sochy mytologických démonů lamassu majících podobu lvů nebo býků s lidskou hlavou, vousy a rohy. Většinou chránily vchody do paláců a byly umísťovány u bran.

Mnohatunové sochy lamassu lze spatřit v Britském nebo Metropolitním muzeu, řada z nich se však dosud nacházela v Nimrúdu.

Nimrúd leží asi 30 km od Mosulu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků