Hlavní obsah
Egyptští policisté před hotelem Bella Vista Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters

Egypt vyšetřování vraždy Češky zdržuje, obává se odlivu turistů, tvrdí velvyslankyně

Egyptská strana oddaluje závěr vyšetřování červencového útoku na turisty v Hurgadě, po kterém zemřela Češka. Konstatovala to česká velvyslankyně v Egyptě Veronika Kuchyňová-Šmigolová. Egypťané podle ní tuší, že se potvrdí, že šlo o teroristický čin islamisty, což by mohlo způsobit úbytek turistů.

Egyptští policisté před hotelem Bella Vista Foto: Mohamed Abd El Ghany, Reuters
Egypt vyšetřování vraždy Češky zdržuje, obává se odlivu turistů, tvrdí velvyslankyně

Na egyptské straně velvyslankyně pozoruje snahu pomoct, ale zároveň věc pozdržet. „Slovně jsou velmi vstřícní a chtějí nám pomoct. Na druhou stranu oni se obávají toho, že výsledkem vyšetřování bude, že se jedná o teroristický čin nějakého islamisty. A to z jejich pohledu není v jejich zájmu, protože to by mohlo odlákat turisty,” uvedla v rozhovoru pro ČTK velvyslankyně.

„Trochu tento závěr oddalují, i když také tuší, že to takto bylo,” podotkla. Rychlé objasnění útoku Česko od Egypta požadovalo v nótě, stejně jako odškodné pro rodinu zabité ženy. „Egyptská strana přijala myšlenku, že by té rodině mělo být nějakým způsobem alespoň minimálně kompenzováno to, že její členka, matka od dítěte, byla zabita v Egyptě,” uvedla Kuchyňová-Šmigolová.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek s propuštěným Čechem Petrem Jaškem a českou velvyslankyní v Egyptě Veronikou Kuchyňovou Šmigolovou.

Foto: repro Twitter Lubomíra Zaorálka

Česká a egyptská diplomacie tak pokračují v jednáních o tom, jak pozůstalé odškodnit. „Z logických důvodů nechtějí, aby se tomu říkalo odškodnění, protože to by byl precends pro všechny lidi, kterým se v Egyptě něco stane,” poznamenala.

Útočníka vyšetří psychiatři

Vyšetřování podle velvyslankyně pokračuje a Egypťané jsou v kontaktu s českou policií. Češi zároveň komunikují s Němci, kteří rovněž mají zájem na objasnění motivů útočníka. Egypťan letos 14. července na pláži v Hurgadě totiž vedle 36leté Češky zabil také dvě německé turistky a pobodal několik dalších lidí. Muž byl zadržen okamžitě po útoku. [celá zpráva]

Abdar Rahmán Šaabán abú Kúra, jak útočníka identifikují egyptské bezpečnostní zdroje, údajně sympatizuje s teroristickou organizací Islámský stát (IS). Agentura AP uvedla, že IS Egypťana přímo pověřil tím, aby napadl cizince. [celá zpráva]

Zneškodněný útočník z Hurghady

Foto: Reuters

Na začátku srpna egyptský žalobce rozhodl, že muže vyšetří psychiatři. „Budou vyšetřovat, budou zkoumat toho člověka, budou dělat další výslechy. Připravme se na to, že to bude trvat poměrně dlouho,” popsala svá očekávání ohledně dalšího průběhu vyšetřování velvyslankyně.

Čechů v Egyptě neubývá

Obavy z bezpečnostních rizik podle velvyslankyně velký vliv na zájem lidí o dovolenou v Egyptě nemají. „Tím, jak se teroristické útoky stávají všude možně po světě, tak letos naopak byl v Egyptě strmý nárůst včetně našich turistů,” uvedla.

Sanitka přijíždí k nemocnici As Salám.

Foto: Reuters

Doplnila, že Egypťané si dobře uvědomují, že cestovní ruch jejich ekonomika potřebuje, a proto se starají o bezpečnost. „Více se kontroluje při vstupu do hotelu, více se chrání pláže, letoviska jsou opravdu bezpečná,” míní. Dobře zabezpečené jsou také nejznámější památky.

„Nedoporučovala bych zejména individuální výlety do pouště, do méně civilizovaných a méně obydlených krajin, tam by se člověk mohl k něčemu připlést,” doporučila velvyslankyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků