Hlavní obsah

Tisíce Egypťanů se v úterý sjely do Káhiry na protest proti prezidentovi Muhammadu Mursímu, který se minulý týden pokusil uchopit moc čistě do svých rukou. I když po protestech dal najevo snahu ustoupit, demonstrace se koná a dorazily na ní desetitisíce lidí. Ještě před jejím začátkem se ale demonstranti střetli s policisty, kteří je rozháněli slzným plynem.

Do Káhiry se sjeli demonstrovat odpůrci prezidenta

Mursí na konci pracovního týdne vydal dekret, jímž soustředil do svých rukou moc zákonodárnou i výkonnou a zajistil si imunitu před justicí. Už v neděli ale dal najevo, že si moc uzurpuje jen dočasně.

Mursí má také jednat se zástupci soudců, kteří stávkují a odmítají dekrety. Zatím ale není nic známo o jejich případné dohodě.

Demonstrant v Egyptě háže na policisty slzný granát, který policie použila k rozehnání protestujícího davu.

Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Muslimské bratrstvo, které ho nominovalo na post hlavy státu, už odložilo plánovanou úterní protidemonstraci na Mursího podporu, aby se situace nevyhrotila a demonstranti se nestřetli.

Opoziční Lidový proud ale chce více. „Žádáme zrušení dekretu, a to se nestalo,“ řekl jeho mluvčí Mona Amr. Na náměstí Tahrír proto stanují demonstranti, kteří požadují zrušení dekretu.

"Vypadni!" skandovali mnozí demonstranti, kteří tak převzali známý slogan lidové vzpoury, která sesadila bývalého autoritativního prezidenta Husního Mubaraka loni v únoru. "Zůstaneme na náměstí Tahrír, dokud Mursí nezruší své rozhodnutí," řekl jeden z aktivistů hnutí proti prezidentovi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků