Hlavní obsah
 

Brita zlynčovali iráčtí spolupracovníci, protože urazil jejich víru

Skupina pracovníků u ropného pole Rumajla na jihu Iráku tento týden napadla britského konzultanta bezpečnostní firmy G4S. Iráčané se na Brita vrhli s tyčemi i krumpáčem, protože urazil jejich víru, když z firemního auta strhl vyobrazení nejváženějších šíitských imámů, která tam iráčtí zaměstnanci umístili.

 
Brita zlynčovali iráčtí spolupracovníci, protože urazil jejich víru

Na videu, které se objevilo na internetu, je vidět, jak Iráčané na muže, jehož vyvlekli z auta, dorážejí a povětšinou ho bijí pěstmi. Jeden ale má v ruce krumpáč, jiný železnou tyč. Brit měl po chvíli zkrvavenou hlavu. Někteří se snažili útočníky zastavit a incident skončil s příchodem policie.

Napadený Brit

Brit měl Iráčany rozzlobit stržením vyobrazení šíitských imámů Alího a Husajna, která věřící pracovníci umístili na firemní vůz.

O zdravotním stavu napadeného nejsou zprávy. O pomoc britského konzulátu v souvislosti s incidentem nicméně nikdo nepožádal, uvedla stanice CNN.

Šíitští muslimové v současnosti slaví svůj největší svátek ašúra. Připomínají si smrt vnuka proroka Mohameda imáma Husajna v bitvě v roce 680.

Masakr poutníků 

Svátek v Iráku provázejí útoky na šíitské poutníky. Při čtvrtečních výbuších jižně od hlavního města Bagdádu přišlo i život nejméně 41 z nich.

Nejkrvavější z čtvrtečních útoků se stal ve městě Sadíja severovýchodně od metropole. Sebevražedný útočník se tam odpálil uprostřed početné skupiny šíitů shromážděných u příležitosti začátku svátku ášúrá. Výbuch zabil nejméně 32 lidí a zranil 75. O život přišel i sebevrah.

Dvojí a téměř současný výbuch předtím postihl u stánku s občerstvením poutníky procházející městem Hafríja asi 50 kilometrů jižně od Bagdádu. Exploze podle agentury AP zabily devět osob a zranily 31 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků