Hlavní obsah
 

Boje o Fallúdžu ohrožují 20 tisíc dětí

Dětský fond OSN (UNICEF) se obává o bezpečnost asi 20 tisíc dětí, které uvízly ve městě Fallúdža, jež se irácké jednotky snaží dostat z rukou ozbrojenců z hnutí Islámský stát. Vyzval proto vojáky a islamisty, aby v bojích na tyto děti brali ohled a snažili se je ušetřit. Informovala o tom agentura AP.

 
Boje o Fallúdžu ohrožují 20 tisíc dětí

Fallúdža leží 50 kilometrů západně od Bagdádu. První fáze vládní ofenzívy začala minulé pondělí. Tento týden v pondělí irácké jednotky oznámily, že jsou před branami města. Jeden z šíitských vojenských velitelů již minulý pátek řekl, že závěrečnou bitvu čeká během několika dní.

OSN i mnohé organizace na ochranu lidských práv vyjádřily obavy zhruba o 50 tisíc civilistů, kteří se ve Fallúdži nacházejí a radikálové jim pod pohrůžkou smrti brání, aby město opustili.

Foto: David Ryneš, Novinky

Z Fallúdže se zatím podařilo uprchnout jen velmi malému počtu rodin. Ti, kterým se podařilo utéct, hovořili o případech, kdy lidé ve městě umírají hlady.

Děti z Fallúdže

Foto: ČTK/AP

UNICEF ve středu vyzval obě strany konfliktu, aby "chránily děti uvnitř Fallúdže a zajistily bezpečný odchod těm, kteří si přejí město opustit".

Související téma:

Fallúdža je v rukou islamistů už od ledna 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků