Hlavní obsah
Velitel jednotek SEAL Edward Gallagher přichází k soudu se svou ženou Andreou. Foto: John Gastaldo, Reuters

Velitele jednotky SEAL zprostili obvinění z válečných zločinů

Velitel jednotky SEAL Edward Gallagher byl v úterý u soudu v San Diegu zproštěn obvinění z válečných zločinů. Měl se jich dopustit v Iráku. Stíhali ho za vraždu zajatce a střelbu do davu iráckých civilistů. Odsouzen byl jen za to, že pózoval vedle mrtvého těla sedmnáctiletého Iráčana, uvedla v noci na středu stanice BBC.

Velitel jednotek SEAL Edward Gallagher přichází k soudu se svou ženou Andreou. Foto: John Gastaldo, Reuters
Velitele jednotky SEAL zprostili obvinění z válečných zločinů

O verdiktu rozhodla u vojenského soudu sedmičlenná porota, kde bylo pět příslušníků námořní pěchoty a dva námořníci.

Původně se zdálo, že Gallagher bude potrestán za to, že ubodal zajatého sedmnáctiletého iráckého radikála. Při činu ho viděli svědci. Zvrat v případu přineslo svědectví zdravotníka jednotky Coreye Scotta. Ten řekl, že velitel sice začal bodat zajatce zraněného při náletu, jehož stav se podařilo stabilizovat, ale nezpůsobil mu vážná zranění.

Vypověděl, že sedmnáctiletého militanta sám udusil, když mu ucpal vývod, jímž dýchal. Hájil se, že to udělal, protože věděl, že by ho Iráčané u výslechů stejně umučili. Sám stíhán nebude, protože mu byla slíbena za výpověď amnestie.

Žalobce jeho výpověď označil za účelovou, protože až do soudu nikdy nemluvil o tom, že Iráčana zabil. Žalobce řekl, že takto vypovídal, aby veliteli pomohl vyhnout se trestu.

Porota, jejíchž šest členů také sloužilo v bojích, však rozhodla, že Gallagher, který za svých osm nasazení dostal řadu vyznamenání, je nevinný. Uznali ho vinným jen za to, že pózoval s mrtvým tělem, za což může dostat maximálně čtyři měsíce. Na svobodu se dostal hned, protože byl ve vazbě devět měsíců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků