Hlavní obsah

V USA pokračují sociální protesty, desítky zadržených

V USA pokračují demonstrace proti sociální nerovnosti, policie v několika amerických městech zadržela desítky aktivistů. Kalifornské demonstranty osobně podle agentury AP podpořil i známý "provokační" režisér Michael Moore.

V USA pokračují sociální protesty, desítky zadržených

Více než 60 demonstrantů pozatýkala v pátek policie v americkém San Diegu. Aktivisté před magistrátem tohoto kalifornského města tábořili tři týdny, než policie jejich tábor vyklidila, sdělil agentuře AFP mluvčí místní policie David Stafford.

K vyklizení sandiegského tábora podle něj úřady přistoupily poté, co obdržely "množství stížností" kvůli špatným hygienickým podmínkám v táboře, údajnému zneužívání návykových látek a hromadění odpadků. Při zákroku prý nikdo nebyl zraněn.

Policie v Nashvillu ve státě Tennessee zatýkala demonstranty druhou noc v řadě. Republikánský guvernér ve snaze rozehnat kemp aktivistů ve vládní čtvrti vyhlásil od 22 hodin zákaz vycházení, který protestující nedodržují. Soud následně všechny příkazy k zadržení zrušil s tím, že policejní hodina je protiprávní.

Oaklandský policejní šéf přijal odpovědnost za zátah z poloviny týdne, kdy byl vážně zraněn jeden z protestujících, válečný vysloužilec z Iráku. Incident úřady chtějí vyšetřit, řekl šéf policie. Dodal ale, že bezpečnostní jednotky přikročily k nasazení slzného plynu, protože byly přesvědčeny, že jde o nejmenší možné použití síly při vlastní obraně. Jedna z vystřelených kapslí s plynem zasáhla válečného veterána a způsobila mu vážné poranění hlavy.

Moore v Oaklandu

V pátek asi 1000 demonstrantů v kalifornském Oaklandu podpořil známý americký "provokační" dokumentarista Michael Moore. Protestující v Oaklandu vyhlásili na druhého listopadu generální stávku a vyzvali banky a korporace, aby v tento den uzavřely své pobočky.

K americkým se připojili i němečtí demonstranti.

Foto: Reuters

Přívrženci hnutí Okupujte Wall Street naplánovali protestní pochody mimo jiné v Bangoru a Portlandu ve státě Maine a také v novomexickém Albuquerque.

Přidali se Němci

Kritici kapitalistickému systému vyrazili opět do ulic i ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu. Policisté se podle DPA připravili až na 5000 účastníků, protože před týdnem se podobné akce zúčastnilo odhadem 6000 lidí. Ve Frankfurtu se nakonec sešly asi dvě tisícovky demonstrantů, další asi tisícovka protestovala v Berlíně. Další akce v obou městech jsou naplánovány na 12. listopadu.

Aktivisté se také potřetí v řadě sešli na curyšském náměstí Paradeplatz, které je symbolem švýcarského bankovnictví. Zpravodajské servery neuvádějí odhady počtu účastníků, podle portálu nzz.ch ale byla účast oproti předchozím událostem menší.

Hnutí Okupujte Wall Street vzniklo v polovině září v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších amerických měst i do celého světa. Demonstranti tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují podle nich nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých. Tvrdí také, že hlas obyčejných lidí, jako jsou oni, ve Spojených státech není moc slyšet.


Foto: Reuters

Podle nejmenovaného zdroje agentury AP blízkého newyorské skupině účastníci hnutí za pět týdnů vybrali 454 000 dolarů (skoro osm miliónů korun), zatímco jejich náklady činily přes 50 000 dolarů. Vyplývá to prý z finanční zprávy zveřejněné v pátek.

Aktivisté se nechávali slyšet, že v parku Zuccotti v New Yorku budou tábořit celou zimu. Požárníci však v pátek zabavili asi desítku kanystrů s palivem a šest generátorů, které aktivistům v dolní části Manhattanu zajišťovaly teplo i zdroj energie pro počítače. Podle newyorského starosty Michaela Bloomberga citovaného agenturou Reuters generátory představovaly bezpečnostní riziko, a proto byly zabaveny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků