Hlavní obsah
Násilné střety v centru chilské metropole Foto: Ivan Alvarado, Reuters

V Chile protestují proti zdražování, osm mrtvých a výjimečný stav

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech.

Násilné střety v centru chilské metropole Foto: Ivan Alvarado, Reuters
V Chile protestují proti zdražování, osm mrtvých a výjimečný stav

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

Policejní těžkooděnci nasadili v centru Santiaga de Chile proti radikálním demonstrantům slzný plyn.

Foto: Edgard Garrido, Reuters

Také oběti nepokojů zemřely v důsledku požárů, všechny v metropolitní oblasti Santiaga. Dvě mrtvé ženy nalezli záchranáři po požáru v supermarketu na jižním předměstí, muž peruánské národnosti přišel o život při požáru supermarketu v centru města. Pět obětí našli hasiči v neděli v textilní továrně na okraji Santiaga, podle místních médií i v této továrně svědci před požárem hlásili rabování.

Vysoké životní náklady

Protivládní protesty pokračují i poté, co prezident Sebastián Piňera v sobotu večer oznámil, že zdražení jízdného ruší. Ceny jízdného ale byly jen poslední kapkou v poháru nespokojenosti Chilanů, kteří se už dlouho potýkají s rostoucími životními náklady. Chile je sice jednou nejbohatších zemí Latinské Ameriky, panují tam ale výrazné rozdíly mezi sociálně slabými a bohatými vrstvami obyvatel.

Veřejná doprava v Chile je jednou z nejdražších v poměru k průměrnému příjmu. Podle BBC může některé rodiny stát doprava až 30 procent jejich příjmů, zatímco lidé s nejvyššími příjmy na dopravu vydají jen asi dvě procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků