Hlavní obsah
Brazílie odmítla pomoc skupiny G7 na boj s požáry v Amazonii. Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP

V brazilské Amazonii zaznamenali v srpnu přes 30 tisíc požárů

Brazilskou část Amazonie zasáhlo v srpnu 30 901 požárů, což je nejvíce od roku 2010, oznámil brazilský Národní institut pro výzkum vesmíru (INPE). V porovnání s loňským srpnem byl v uplynulém měsíci požárů skoro trojnásobek.

Brazílie odmítla pomoc skupiny G7 na boj s požáry v Amazonii. Foto: Eraldo Peres, ČTK/AP
V brazilské Amazonii zaznamenali v srpnu přes 30 tisíc požárů

Amazonský region požáry trápí pravidelně v období sucha mezi srpnem a říjnem. V osmém měsíci roku 2010 jich brazilští vědci zaznamenali dokonce 45 tisíc.

K většímu počtu požárů podle expertů přispívá nejen sucho a klimatické změny, ale také ilegální kácení a vypalování lesa za účelem získání zemědělské půdy. Kvůli tomu se stal terčem kritiky i brazilský prezident Jair Bolsonaro, který ekonomické aktivity v Amazonii podporuje.

Pro 76 procent Brazilců je mezinárodní zájem o ochranu tamní přírody oprávněný, vyplývá z nového průzkumu agentury Datafolha. Zároveň ale 75 procent dotázaných uvedlo, že správa deštného pralesa přísluší Brazílii.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry spálené Amazonie

Video: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron nedávno navrhl, aby byl pralesu přidělen „mezinárodní status“, což Bolsonaro hodnotil jako ohrožení brazilské svrchovanosti.

Na brazilském území se nachází asi 60 procent amazonského pralesa, který bývá označován za plíce planety. Zdejší stromy každý rok absorbují až dvě miliardy tun oxidu uhličitého.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků