Hlavní obsah
Natascha Kampuschová Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters

Užívejte si pocit svobody, vzkázala Kampuschová uneseným v Clevelandu

Rakušanka Natasha Kampuschová, kterou v jejích 10 letech na ulici unesl muž, který ji pak osm roků věznil a týral ve sklepě svého domu, dokud se jí nepodařilo utéct, poskytla rozhovor stanici CNN. Popsala pocity, které prožívala po svém únosu, během věznění i poté, co se ocitla na svobodě. Trojici žen, které do svého osvobození před dvěma týdny prošly stejným martyriem, by Kampuschová radila, aby se nedaly příliš rychle vtáhnout do běžného, každodenního provozu.

Natascha Kampuschová Foto: Heinz-Peter Bader, Reuters
Užívejte si pocit svobody, vzkázala Kampuschová uneseným v Clevelandu

„Mám za ty tři ženy velikou radost a děkuji Bohu, že své utrpení přežily. Dozajista to jsou silné ženy,“ řekla Kampuschová. Popsala, jak „ohromnou radost, nesrovnatelnou s čímkoliv jiným“ sama prožívala, když se jí podařilo z domu svého věznitele Wolfganga Priklopila uniknout. „Najednou před sebou máte veškeré možnosti,“ poznamenala 25letá Kampuschová.

„Ženy v Clevelandu by si měly vychutnávat ten radostný pocit, co nejdéle to jde, a nenechat se příliš brzy vtáhnout zpět do každodenního života,“ dodala. Vysvětlila, že její situace po znovunabytí svobody byla obtížná. „Všude byla média,“ podotkla a doplnila, že nelehko se jí obnovoval i vztah s rodiči.

Dům, v němž Ariel Castro deset let věznil unesené ženy.

Foto: ČTK/AP

Se svými traumaty se Kampuschová vyrovnává neustále. „Pro mě to nikdy nekončí. Člověk s tím žije. Zůstane to ve vaší hlavě po celý život,“ vysvětlila. Kampuschová řekla, že jí pomohlo „pohřbít nenávist, kterou cítíte k člověku, který vám to udělal“. Součástí její terapie je také zachování Priklopilova domu v jeho původním stavu. Kampuschové dům po muži, který v den dívčina útěku spáchal sebevraždu, dal do vlastnictví soud.

Stejně jako ženy v Clevelandu byla Kampuschová roky zamčená v malé sklepní místnosti a únosce ji znásilňoval a bil. Ve své knize napsala, že byla zbita až dvěstěkrát do týdne.

Fackovací panák

Podobný osud podle CNN z trojice clevelandských žen stihl hlavně nejstarší z nich, 32letou Michelle Knightovou, která na rozdíl od Amandy Berryové a Giny DeJesusové, jež se vrátily ke svým rodinám, zůstala v nemocnici. Jeden přítel rodiny Knightových stanici řekl, že Michelle byla „fackovacím panákem“ únosce. Ariel Castro ji podle zdroje bil různými předměty a způsobil jí mimo jiné ztrátu zraku. CNN neupřesnila, zda šlo o dočasný hendikep.

Knightová ve středu zveřejnila prohlášení, v němž vzkázala: „Jsem zdravá, šťastná a v bezpečí.“ Dodala, že až přijde čas, bude v kontaktu se svou rodinou, přáteli a podporovateli.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků