Hlavní obsah

USA zřejmě propustí vězně, který je ve věznici Guantánamo od 12 let

Muhammad Džawád je jedním z nejmladších vězňů umístěných do věznice Guantánamo. Američané jej uvěznili již v roce 2002, když mu bylo údajně teprve 12 let. Podle oficiální zprávy Muhammad už není pro společnost nebezpečný, a proto by mohl být propuštěn. Vládní právníci se domnívají, že by se Džawádův případ mohl stát precedentem, uvedl britský list Daily Telegraph.

USA zřejmě propustí vězně, který je ve věznici Guantánamo od 12 let

Američané Muhammada Džawáda zatkli v Afghánistánu již v prosinci v roce 2002 poté, co hodil granát na džíp, v němž v tu chvíli seděli dva američtí vojácí. Údajně mu podle jeho právníků v době zatčení mělo být jen 12 let. Oficiální zpráva Pentagonu však hovoří o 17 letech. 

Muhammad byl do věznice Guantánamo umístěn krátce po svém zadržení. Už delší dobu opakovaně žádal o propuštění. Velkou podporu mu v tomto ohledu poskytla i jeho domovina. Afghánistán několikrát uvedl, že pro svého mladého vězně vyšle letadlo, které jej dopraví do vlasti, kde s ním bude zacházeno podle tamních zákonů. 

V pátek administrativa amerického prezidenta Obamy oficiálně sdělila, že nevidí důvod, proč by měl být Džawád i nadále uvězněn. Vládní právníci na konečné rozhodnutí mají ještě téměř tři týdny, do té doby si ponechávají prostor pro zahájení nového řízení. 

Jaký bude s konečnou platností osud uvězněného mladíka, zatím stále není zřejmé. Jeden z právníků, který Džawáda zastupuje, Eric Montalvo se na průběh případu dívá pozitivně: "Po sedmi letech je pro nás Mohammedovo možné propuštění velkým právním vítězstvím nad americkou nespravedlností." 

 

Věznice Guantánamo

Věznice na americké základně na Kubě byla zřízena v lednu 2002, kdy sem začali být převáženi především z Afghánistánu lidé podezřelí z terorismu.

Většina vězňů je na Guantánamu držena bez obvinění. Téměř 600 vězňů bylo propuštěno, zhruba 198 jich tam zůstává.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků