Hlavní obsah
Severokorejský strážný u rakety Unha 3 na startovací rampě Foto: ČTK/AP

USA podezírají čínskou firmu z dodávek vojenského materiálu KLDR

Spojené státy mají podezření, že jistá čínská firma dodala Severní Koreji části raketového tahače, který Pchjongjang představil na nedávné vojenské přehlídce ke stému výročí narození zakladatele KLDR Kim Ir-sena. Washington hodlá Peking požádat, aby zpřísnil dohled nad dodržováním zbrojního embarga OSN. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na americké oficiální zdroje.

Severokorejský strážný u rakety Unha 3 na startovací rampě Foto: ČTK/AP
USA podezírají čínskou firmu z dodávek vojenského materiálu KLDR

Podle americké vlády dodala čínská firma do KLDR podvozky pro vozidla přepravující rakety. Američtí činitelé přitom připouštějí, že firma tak mohla učinit v přesvědčení, že prodává svá zařízení pro civilní účely. Porušení zbrojního embarga vyhlášeného OSN tak nemuselo být záměrné.

Vzhledem k rostoucímu napětí kolem severokorejského raketového programu ale případ vyvolává ve Washingtonu obavy, zda Čína embargo důsledně dodržuje a kontroluje. Podle listu New York Times dodala do KLDR podvozek tahače firma Chu-pej San-ťiang.

Severní Korea před týdnem provedla neúspěšný start rakety, která podle jejího tvrzení měla vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit. Pchjongjang je ale v podezření, že chtěl vyzkoušet balistickou raketu. Raketa po stu kilometrech letu explodovala a její trosky se zřítily do moře.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků