Hlavní obsah
Uruguayští poslanci schválili zákon umožňující pěstovat a prodávat marihuanu. Foto: Andres Stapff, Reuters

Uruguayští poslanci povolili pěstování a prodej marihuany

Dolní komora uruguayského parlamentu ve středu schválila návrh na legalizaci pěstování a prodeje marihuany. Užívání marihuany je v zemi legální, ale její pěstování a prodej zatím nikoli. Zákon musí ještě projít Senátem.

Uruguayští poslanci schválili zákon umožňující pěstovat a prodávat marihuanu. Foto: Andres Stapff, Reuters
Uruguayští poslanci povolili pěstování a prodej marihuany

Návrh zákona, který byl schválen po čtrnáctihodinové debatě, z ochozů sněmovny bouřlivě přivítali davy stoupenců marihuany. V textu návrhu se uvádí, že stát „přebírá kontrolu a regulaci dovozu, vývozu, výsadby, pěstování, sklizně, produkce, nabývání, marketingu a distribuce konopí a jeho derivátů”.

Pro nový zákon hlasovalo 50 poslanců, proti jich bylo 46. O zákonu, který prosazuje prezident José Mujica, bude Senát hlasovat nejpozději do konce letošního roku. Pokud návrh schválí i horní parlamentní komora, stane se Uruguay prvním státem světa, kde bude pěstování a prodej marihuany legální činností regulovanou státem.

Podle zákona by pak v zemi vznikl Ústav pro regulaci a kontrolu konopí (IRCCA), který bude na uplatňování nových pravidel dohlížet. Spotřebitelé - kterými budou moci být výhradně dospělí Uruguayci - budou procházet povinnou registrací a budou moci v licencovaných lékárnách zakoupit měsíčně do 40 gramů drogy.

Dvě třetiny Uruguayců proti

Každá domácnost bude kromě toho moci vypěstovat šest sazenic konopí ročně, tedy asi 480 gramů drogy. Kluby kuřáků marihuany, jejichž vznik zákon předpokládá, budou smět mít nejvýš 15 členů a mohou vypěstovat 90 sazenic ročně s celkovou roční produkcí 7,2 kilogramu marihuany.

Podle iniciátorů předlohy je cílem minimalizovat škody z distribuce drog a omezit jejich užívání. Podle kritiků zákon otevře dveře tvrdým drogám a může vyvolat nepřátelskou reakci v zemích, jež těžce bojují s narkomafií, například v Mexiku či Kolumbii.

Uruguay je v Jižní Americe považována za praporečníka liberální demokracie a jednu z nejbezpečnějších zemí. Přesto se proti legalizaci prodeje a pěstování marihuany v průzkumech vyslovily dvě třetiny dotázaných Uruguayců.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků