Hlavní obsah

Uniklá ropa z vrtu se rozšíří až k břehům Evropy

Ropná skvrna v Mexickém zálivu se šíří. Po březích Louisiany a Texasu v příštích měsících zasáhne východní pobřeží Spojených států a v omezeném množství doputuje až k Evropě. Vyplývá to z časového modelu vypracovaného Havajskou univerzitou, informoval ve čtvrtek server Discovery.

Uniklá ropa z vrtu se rozšíří až k břehům Evropy

„Na našem simulačním modelu je šíření ropy závislé na oceánských proudech,“ vysvětlil jeden z autorů Fabian Schloesser. Spolu s kolegou Axelem Timmermannem vzal v potaz i sezónní vlivy a větrná proudění.

Ze scénáře vyplývá, že s tím, jak se ropa dostane do oběhu v Golfském proudu, zasáhne do října východní pobřeží Floridy, Georgie a Severní a Jižní Karolíny. Schloesser poznamenal, že výzkumný tým překvapila předpokládaná rychlost šíření ropy v Atlantiku.

Do dubna, kdy to bude rok od začátku úniku z poškozeného vrtu u Louisiany, by mohla skvrna dosáhnout až k břehům Virginie a následně se obrátit na východ k Evropě. Podle simulace do Atlantiku pronikne alarmující pětina uniklé ropy.

Autoři studie uvedli, že katastrofu by výrazně omezilo zastavení skvrny u Floridy. Navrhli zaměřit se na oblast mezi West Palm Beach a bahamským ostrovem Grand Bahama. „Zaměřit se na zhruba 30 mil je něco jiného než čistit stovky mil pobřeží na východě Floridy, Georgie a obou Karolín,“ řekl Timmermann.

Ropa u pobřeží Lousiany

Foto: Lee Celano , Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků