Hlavní obsah
 

Peruánka se soudí o vlastní eutanázii

Chce zemřít, ale systém jí to nedovolí. Peruánka Ana Estradaová trpí nevyléčitelnou nemocí, která se bude zhoršovat. Třiačtyřicetiletá žena podala žalobu k soudu, který by umožnil výjimku a povolit Estradaové eutanázii, která je v zemi zakázaná.

 
Peruánka se soudí o vlastní eutanázii

Peruánka trpí od puberty polymiozitidou, což je vzácné autoimunitní onemocnění, které se projevuje svalovou slabostí a je nevyléčitelné. Estradaová zůstává celý den na lůžku a dýchá pomocí ventilátoru připojeného k její průdušnici.

Svůj život by chtěla ukončit, než se nemoc začne ještě více zhoršovat. „Měla jsem v hlavě, že to udělám ilegálně. Jenže jsem po příbuzných nemohla žádat, aby mi asistovali při sebevraždě,“ řekla agentuře Reuters Estradaová.

Smrt s důstojností

Peru je silně katolicky založená země. Asistovat někomu při sebevraždě je protizákonné a dotyčný se může dostat do vězení. Třiačtyřicetiletá Peruánka chce  „smrt s důstojností“ a společně s právníky proto hodlá svůj případ dostat k soudu.

Jeho výsledek by mohl rozšířit hranice občanské svobody v zemi, kde jsou dosud zakázány potraty i homosexuální sňatky.

Peruánský ombudsman Walter Gutierrez, který se případem ženy zabývá, tvrdí, že nenechat Estradaovou zemřít je porušení důstojného života, což je termín, který je popsaný v peruánské ústavě.

„Jen se chci vyhnout utrpení a bolesti, které by mě časem potkaly. Chtěl jsem žít svobodný život, ale když nemůžu rozhodovat o svém těle, tak žádnou svobodu necítím,“ dodala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků