Hlavní obsah
Záchranné práce v Kolumbii. Foto: Uncredited, ČTK/AP

Mrtvých stále přibývá. V Kolumbii při sesuvech půdy zemřelo více než 200 lidí

Už více než dvě stovky mrtvých si vyžádaly sobotní sesuvy půdy a záplavy na jihozápadě Kolumbie. A další neustále přibývají. Podle záchranářů se totiž stále pohřešuje více než 200 lidí.

Záchranné práce v Kolumbii. Foto: Uncredited, ČTK/AP
Mrtvých stále přibývá. V Kolumbii při sesuvech půdy zemřelo více než 200 lidí

Zatímco ředitel záchranářů Červeného kříže César Urueña uvedl jako poslední bilanci 206 obětí na životech, 202 zraněných a 220 pohřešovaných, armádní komuniké podle agentury Reuters hovoří o 254 mrtvých, čtyř stovkách raněných a dvou stovkách nezvěstných.

Neštěstí se stalo ve městě Mocoa s přibližně 40 000 obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu místního času, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa.

Město Mocoa na leteckých záběrech.

Foto: Cesar Carrion, ČTK/AP

Ředitel Urueña podle agentury AFP charakterizoval situaci jako "katastrofu velkého rozsahu", která postihla na 300 rodin. Ve městě je poškozeno 17 čtvrtí, živly zničily 25 obytných domů. Ulice jsou zaplavené bahnem, všude jsou odpadky.

"Mé srdce a srdce všech Kolumbijců jsou s rodinami obětí a lidmi postiženými touto tragédií," uvedl prezident kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který dorazil do oblasti po neštěstí a v regionu vyhlásil stav nouze. Ujistil, že udělá vše možné, aby zajistil postiženým pomoc.

Bilance neštěstí se ještě zhorší

Připustil, že bilance neštěstí se nejspíše ještě zhorší, varoval však před spekulacemi o počtu mrtvých. "Nevíme, kolik jich bude. Stále pátráme," řekl.

Na místě pomáhají vojáci.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Na místo neštěstí povolal armádu. Podle agentury Reuters se do záchranných prací zapojilo více než 1100 vojáků a policistů. Práci záchranářů ztěžuje špatné počasí i poškozené silnice a mosty.

Stoupající hladina řek vedla k vyhlášení poplachu, který přiměl mnoho lidí uprchnout z domovů do bezpečí, jinak by ztráty na životech mohly být ještě větší, uvedl kolumbijský deník El Tiempo.

Sesuvy a lijáky bývají v horských oblastech běžné, ale letošní březen byl v Kolumbii podle státního meteorologického úřadu nejdeštivějším měsícem od roku 2011. Silné deště kvůli jevu nazvanému El Niño postihly letos i sousední země. Od začátku letošního roku v sousedním Peru kvůli neobvykle silným dešťům, které také způsobily rychlé povodně a sesuvy půdy, přišlo o život více než 90 lidí, upozornila BBC.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků