Hlavní obsah
Sarah Palinová Foto: Joshua Roberts, Reuters

Mluvte americky, vyzvala Palinová imigranty

Americká republikánská politička Sarah Palinová přidala další střípek do mozaiky své pověsti člověka, který v rozhovorech rychleji mluví, než přemýšlí. V interview pro CNN v neděli kritizovala svého stranického kolegu Jeba Bushe za to, že se ve své kampani obrací na hispánské voliče ve španělštině. Prohlásila při tom, že by imigranti měli mluvit americky.

Sarah Palinová Foto: Joshua Roberts, Reuters
Mluvte americky, vyzvala Palinová imigranty

„Je úžasné, že umí plynně mluvit španělsky, protože máme početnou a báječnou hispánskou populaci, která budovala Ameriku,“ odpovídala Palinová na dotaz, co si myslí o tom, že bývalý floridský guvernér Jeb Bush, který v současnosti usiluje o post republikánského kandidáta na prezidenta, používá v kampani španělštinu. Bushova manželka je rodilá Mexičanka.

„Na druhou stranu si myslím, že bychom měli vzkázat: Chcete být v Americe? Zaprvé byste tu měli být legálně, jinak jdete. Zadruhé když už jste tady, mluvte americky. Totiž, to je, to... mluvte anglicky,“ řekla bývalá guvernérka státu Aljaška.

Dodala, že jazyk by měl být „sjednocujícím prvkem národa“ a musí být „srozumitelný všem“.

Chce ministerstvo energetiky

Téma imigrace je před prezidentskými volbami v USA hojně rozebírané, radikálně se ho chopil hlavně Bushův rival v republikánských primárkách, miliardář Donald Trump.

Toho by Palinová ráda viděla jako prezidenta a neskrývá zájem zastávat v jeho administrativě post ministryně energetiky. Netají se přitom tím, že chce zahájit v chráněných aljašských oblastech těžbu ropy a plynu.

Palinová je známá nejen svými ultrakonzervativními názory, ale také jistou verbální neobratností, když si v rozhovorech dokázala splést Jižní a Severní Koreu, Afriku označila za stát a neuměla vyjmenovat členské země Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA). Úsměvy vyvolal také její tahák při projevu, když si základní témata napsala na dlaň.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků