Hlavní obsah
Ramon Fonseca, spoluzakladatel právní firmy Mossack Fonseca. Foto: Carlos Jasso, Reuters

Kauza Panama Papers: Dokumenty podle firmy Mossack Fonseca vynesli hackeři

Panamská právní firma Mossack Fonseca, z níž unikla data o klientech ukrývajících svůj majetek v daňových rájích, se stala obětí hackerského útoku zvenčí. V rozhovoru poskytnutém agentuře Reuters to řekl jeden ze zakladatelů společnosti Ramón Fonseca Mora. Firma už prý podala trestní oznámení a sama protizákonnou činnost odmítá.

Ramon Fonseca, spoluzakladatel právní firmy Mossack Fonseca. Foto: Carlos Jasso, Reuters
Kauza Panama Papers: Dokumenty podle firmy Mossack Fonseca vynesli hackeři

"Vylučujeme interní únik. Tohle byl hackerský útok," uvedl Fonseca. Poradenská společnost, která se specializuje na zakládání offshoreových firem, neporušila podle něj žádné zákony a všechny její postupy byly legální. Firma prý také nikdy nezničila žádné dokumenty a nepomáhala ani nikomu s daňovými úniky či praním špinavých peněz.

Firemní elektronická komunikace, jejíž část zveřejnilo Mezinárodní sdružení investigativních novinářů (ICIJ), je podle Fonsecy "vytržená z kontextu" a "mylně interpretovaná".

V rozhovoru poskytnutém panamské televizní stanici Telemetro Fonseca uvedl, že má firma konkrétní podezření, kdo stojí za hackerským útokem na její server. "Nemůžeme k tomu ale říct více, neboť nemáme důkazy," dodal.

"Uděláme vše pro to, aby se viníkům dostalo trestu," řekl mluvčí firmy Mossack Fonseca agentuře DPA. "Nikomu se nelíbí, když ho okradou," dodal.

Spoluzakladateli se nelíbí medializace případu

Spoluzakladateli firmy Fonsecovi se nelíbí, jak světová média o společnosti Mossack Fonseca informují. Podle něj se ničeho nezákonného nedopustila. "Dosud býval člověk tak dlouho nevinný, dokud se mu neprokázala vina. Nyní ale žijeme ve světě, v němž je člověk tak dlouho vinný, dokud nedokáže opak. To se mi vůbec nelíbí," řekl právník.

Podle uniklých dokumentů desítky prominentních politiků a byznysmenů z řady zemí ukrývají své bohatství v daňových rájích, aby předešli jeho zdanění úřady svých vlastních států. Představitelé několika zemí reagovali na únik zpráv oznámením o zahájení vyšetřování.

Dokumenty se týkají údajně též 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca. [celá zpráva]

Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson podal v úterý v souvislosti s kauzou takzvaných Panamských dokumentů demisi. Stal se tak mezi státníky první obětí tohoto skandálu. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků