Hlavní obsah
Jeffrey Paul Delisle Foto: Reuters

Kanadský důstojník dostal za špionáž pro Rusko 20 let

Na 20 let do vězení poslal soud v kanadském městě Halifaxu zpravodajského důstojníka vojenského námořnictva Jeffreyho Paula Delislea za prodej špionážních informací Rusku. Případ silně poškodil vztahy Kanady s jejími nejbližšími spojenci v čele s USA, kteří jí už pohrozili, že s ní nebudou sdílet citlivé zpravodajské informace, pokud nezpřísní bezpečnostní podmínky ve své tajné službě.

Jeffrey Paul Delisle Foto: Reuters
Kanadský důstojník dostal za špionáž pro Rusko 20 let

Odsouzený voják má rovněž zaplatit pokutu téměř 112 000 kanadských dolarů (2,1 miliónu korun), tedy tolik, kolik dostal od Rusů na odměnách. Delisle se k výzvědné činnosti pro Moskvu přiznal již loni.

Soudce Patrick Curran ve vysvětlení rozsudku uvedl, že 41letý Delisle své služby nabídl Rusku za úplatu zcela chladnokrevně a s jasným vědomím toho, co činí. Ve vězení si má odpykat 18 let a pět měsíců, protože více než rok a půl už strávil ve vazbě.

Obviněný důstojník pracoval na atlantickém velitelství kanadské armády v Halifaxu od roku 2001. V době, kdy jej policie zatkla, byl pracovníkem jeho zpravodajské sekce. Podle dřívějších zpráv médií prozradil Rusku informace o podmořských "mrtvých zónách", tedy sektorech oceánu, které kanadská radarová obrana nepokrývá. Moskvu rovněž údajně informoval o kanadské vojenské výzbroji a o trasách kanadských bitevních lodí v polárních oblastech Arktidy, ale například i na Blízkém východě.

Delisle upadl do podezření kanadských úřadů poté, co si dovezl z Brazílie, kde se sešel s ruským styčným důstojníkem, pytel s desítkami tisíc dolarů. Jde o prvního odsouzeného na základě zákona o tajných službách, který vstoupil platnost krátce po teroristickém útoku proti USA z 11. září 2001 a na jehož základě může být špionáž trestána až doživotním vězením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků