Hlavní obsah
Mohutný hurikán Patricia udeřil na západní pobřeží Mexika. Foto: Henry Romero, Reuters

Hurikán Patricia udeřil na mexické pobřeží, rychle zeslábl

Mohutný hurikán Patricia udeřil v sobotu na západní pobřeží Mexika. Kvůli nejsilnějšímu orkánu, jaký kdy byl na americkém kontinentu zaznamenán, evakuovaly mexické úřady tisíce lidí. Meteorologové varovali před katastrofálními dopady hurikánu, úřady již obdržely zprávy o sesuvech půdy a záplavách. Nad pevninou ale zeslábl z páté kategorie na první.

Mohutný hurikán Patricia udeřil na západní pobřeží Mexika. Foto: Henry Romero, Reuters
Hurikán Patricia udeřil na mexické pobřeží, rychle zeslábl

Zatím však nejsou hlášeny žádné ztráty na životech. Mexický prezident Enrique Peňa Nieto uvedl, že hurikán podle dosavadních zpráv způsobil méně závažné škody, než se předpokládalo.

Hurikán vstoupil na pevninu v mexickém státě Jalisco. Síla větru v tom okamžiku podle odhadů dosahovala téměř 270 kilometrů za hodinu. Patricia se tak nadále nacházela v nejvyšší, páté kategorii hurikánů, napsala agentura AP. "Hurikán páté kategorie dokáže zvednout automobily do vzduchu a smést lidi z ulice," upozornil šéf národní vodárenské komise Roberto Ramírez.

Později nicméně hurikán zeslábl a dostal se do čtvrté kategorie do první.  Rychlost  větru klesla na 155 kilometrů za hodinu. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) navíc očekává jeho další slábnutí a přechod v tropickou bouři.

Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15 000 turistů.

Foto: Henry Romero, Reuters

"Větry jsou opravdu silné. Je ohromující, že se hýbají i auta," uvedla Laura Barajasová, zaměstnankyně jednoho z hotelů v přístavním městě Manzanillo. "Všude, kam se obrátíte, jsou trosky," řekl hotelový manažer Juan Michel z letoviska Barra de Navidad na severozápadě od Manzanilla. "Nikdy jsme nic takového neviděli," dodal.

V řadě obcí ve třech pacifických státech byl vyhlášen stav ohrožení, školy a přístavy byly uzavřeny. Světová meteorologické organizace (WMO) přirovnala sílu hurikánu Patricia k tajfunu Haiyan. Ten před dvěma lety zabil na Filipínách přes 7300 lidí.

Mexická vláda do ohrožených oblastí přesunula velké množství vojáků a policistů. Z letoviska Puerto Vallarta bylo podle agentury Reuters evakuováno 15 000 turistů.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků